Kiedy pojawi się miesiączka po łyżeczkowaniu u 45-latki?

Dzień dobry. W dniu 1.03 miałam wykonane łyżeczkowanie macicy. Byłam w 7 tc, ale nie lekarze nie mogli namierzyć zarodka. Podejrzenie ciąży pozamacicznej. Przed łyżeczkowaniem beta 11000, dobę później 3600. Po tygodniu czyli 9.03 beta 218 i przestałam krwawić. Odbyłam wtedy stosunek z mężem. Pytanie moje jest następujące. Czy przy poziomie bety 218 i 10 dni po łyżeczkowaniu jest możliwa owulacja? Kiedy mogę się spodziewać krwawienia miesiączkowego i owulacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po poronieniu miesiączka pojawia się w ciągu kilku tygodni (zazwyczaj jest to kwestia 4-6 tygodni). Owulacja następuje więc w następnym cyklu miesiączkowym po odbytym zabiegu łyżeczkowania macicy.

Zdaniem naszej ekspertki pierwsza owulacja odbywa się po 2-4 tygodniach od poronienia. W związku z tym można zajść w ciążę na skutek stosunku odbytego po dwóch tygodniach od łyżeczkowania. W takim przypadku, jeśli zaszłaby Pani w ciążę, miesiączka nie pojawi się.

Wspomina jednak Pani o podwyższonym poziomie hormonu beta-HCG. Jeśli w dniu współżycia wynosił on 218 jednostek, to zajście w ciążę nie było możliwe. Jeśli poziom beta-HCG nie spadnie do fizjologicznego poziomu, to do zapłodnienia najprawdopodobniej nie dojdzie.

Potwierdzenie tych słów można znaleźć w odpowiedziach na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-pomimo-podwyzszonego-poziomu-beta-hcg,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/29-kobieta-zaszlam-w-ciaze-pare-dni-po-lyzeczkowaniu-nawet-nie-doczekalam-sie-pierwszej-mies,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/owulacja-po-lyzeczkowaniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.