Kilkumiesięczne przerwy w stosowaniu tabletek

Witam. Chciałabym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Otóż biorę tabletki Y** już 9ty miesiąc i miałam wypisane recepty na kolejne blistry. Dostałam okres terminowo i powinnam była wykupić kolejną receptę i kolejne opakowanie. Jednakże pomyliłam się w obliczeniu i już nie miałam recepty. Powinnam była się udać do lekarza, aby mi tą receptę wypisał. Jednakże pomyślałam, że powinnam odstawić na jakiś czas tabletki, aby w przyszłości nie mieć problemów z zajściem w ciążę. Nie wiem czy powinnam taką decyzję skonsultować z lekarzem, gdyż mogą wystąpić jakieś skutki uboczne. Chciałabym odstawić tabletki na góra 2 miesiące. Z drugiej strony nie wiem czy te 2 miesiące to nie za mało, że organizm się pogubi. Jestem teraz w 5 dniu miesiączki. Jeśli doradzą mi państwo pójście do lekarza po Y**, to czy pominięcie 4 tabletek wpłynie na mój organizm niekorzystnie? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Mitem jest, że kilkumiesięczne przerwy w stosowaniu tabletek są konieczne. Nie są. Oczywiście jeśli Pani ma ochotę taką przerwę zrobić to nie ma przeciwwskazań, jednak z medycznego punktu widzenia nie jest to uzasadnione. Nie przyniesie Pani szkody (chyba, że w postaci nieplanowanej ciąży), ale korzyści również nie.
Pominięcie 4 tabletek z pierwszego tygodnia może spowodować zwiększone ryzyko zajścia w ciążę. Decyzja należy do Pani.