Koszmary senne - jak się ich pozbyć?

Witam, mam ogromny problem, który mnie dręczy. Otóż co noc, od trzech tygodni, mam koszmary senne. Przeważnie są to koszmary o podobnej tematyce. W śnie czuję lęk przed istotami nie z tej ziemi. W śnie zawsze znajduje się zakład psychiatryczny, egzorcysta, moja obawa, iż jestem opętana przez demony, duchy i bliskie mi osoby. Zazwyczaj w snach, prócz moich obaw o własną osobę, pojawiają się obawy o moich najbliższych. W tych koszmarach przeważnie ktoś odchodzi, rani mnie albo stara się popełnić samobójstwo. Ostatnio np. śniła mi się moja mama kopiąca sobie grób.

Sny moje wydają się realne. Np. śniło mi się, że leżę w łóżku, nade mną moja mama, o coś ją proszę, a ona odchodzi, po chwili odczuwam lęk przed demonami, a kiedy na ścianę pada cień, budzę się z krzykiem. Codziennie od czasu tych koszmarów budzę się o godzinie 3 nad ranem. Punkt 3. Jaki może być powód tych koszmarów oraz czy można jakoś to wyleczyć i czym?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie.

Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu. Treścią koszmarów typowo są sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia własnego lub bliskich.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne. Inne przyczyny to np. odstawienie alkoholu, leków nasennych, wpływ stosowanych leków, nieodpowiednia dieta, czynniki zakłócające sen (upał, hałas, nieodpowiednia dieta).

W leczeniu zaburzeń snu związnych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja oraz terapia psychodynamiczna.

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu. Uważa się, że koszmary senne na ogół nie wymagają leczenia farmakologicznego.

Z pozdrowieniami