Lunatykowanie przez jednoroczne dziecko

nasz maluszek ucztował 1-wsze swoje urodzinki tydzien temu.dzis w nocy lunatykował.czy to normalne w TYM WIEKU?czytałam,ze lunatykowanie zdarza sie od 4-tego roku życia?czy w tym przypadku może być to zbyt niepokojące?proszę o odpowiedż.dziekuję.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Proszę na razie się nie martwić - zdarzyło się to raz i mogło być wynikiem nagromadzonych wrażeń. Jeśli lunatykowanie będzie się powtarzać, proszę skonsultować się z pediatrą.
Pozdrawiam

O ile było jednorazowe zdarzenie to nie należy się tym martwić. W celu udzielenia nawet czysto hipotetycznej odpowiedzi należałoby zebrać indywidualny wywiad dotyczący dotychczasowego rozwoju syna, a także czynników sytuacyjnych mogących mieć wpływ. W przypadku powtarzania się lunatykowania przez synka należałoby skonsultować się z lekarzem pediatrą, a dopiero w dalszej kolejności z psychologiem dziecięcym.

Fazy snu u dzieci są troszkę inne niż u dorosłych. Być może było tylko nie do końca obudzony? Czy na pewno lunatykował? Warto byłoby dokładnie zanalizować to, co się działo, jak przebiegało. Warto tez przyglądać się temu, czy to się powtarza, w jakich sytuacjach, co działo się wcześniej w ciągu dnia, jak dziecko zasypia, jak śpi, ile godzin itp. Jeśli się Państwo bardzo niepokoją, warto zapytać pediatry zajmującego się dzieckiem. On zdecyduje czy będzie potrzebna konsultacja neurologiczna czy nie. Na pewno warto obserwować dziecko i jego sen i "trzymać rękę na pulsie". Być może tez na kilka najbliższych nocy zabezpieczyć otoczenie dziecka.