Na jakie schorzenie mogą wskazywać te dolegliwości?

Witam. kobieta, 21 lat. Jakis czas temu bylam u ginekologa z powodu uplawow, swiadu okolic intymnych, pieczenia w pochwie ktore od baaaardzo dawna ignorowałam....od 2 tygodni dodatkowo odczuwam parcie na pęcherz, przy oddawaniu moczu raczej nie boli, lecz po zaczyna piec i sie utrzymuje przez dlugi czas, czesto w polowie dnia. bralam juz leki :" pimafucin globulki, pimafucin masc do smarowania, jakiś lek doustny na grzybice, furagine ,pozniej macmiror, od dwoch dni mam przepisany metronidazol dopochwowo oraz urosept...jestem w trakcie brania drugiej tabletki metronidazolu, ale nic nie przechodzi. pani ginekolog powiedziala, ze uplawy jak są tak są...kolor mają biały, szarawy - cos w ten desen.piecze, uciazliwe parcie na mocz i chęć pojscia do toalety..mocz oddaje normalnie, nie w malych dawkach, nie mam zadnych krwawien...nie wiem co robic, co to moze byc? chlamydia, mycoplasma, uroplasma, rzeżączka, rzęsitek, kiła..? moj partner jest raczej zdrowy, nigdy nie wspominal o dolegliwosciach plciowych/moczowych...moze to jeszcze cos innego? dodam, ze mialam robione badanie ogolne moczu, wyszly tylko nieliczne bakterie, reszta w porzadku...co to moze byc? prosze o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie nieprzyjemne dolegliwości. Na pewno obniżają one komfort życia oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Infekcje intymne występują bardzo często, zwłaszcza u młodych kobiet. Niekiedy, żeby wyleczyć problem do końca należy przeprowadzić dłuższe leczenie, a także pewne zmiany w diecie.

Analizując opisane objawy, można by stwierdzić, że prawdopodobnie występują u Pani przewlekłe stany zapalne pochwy, które mogą prowadzić do rozwoju zakażeń cewki moczowej lub dróg moczowych.

Najczęstszą przyczyną infekcji intymnych są zakażenia grzybicze, wywołane przez grzyby z rodzaju Candida. Cechą charakterystyczną takiego stanu zapalnego są uciążliwe upławy o zabarwieniu szarawym i białawym oraz konsystencji serkowatej, a także specyficznym zapachu. Występuje przy tym silny świąd i pieczenie oraz bolesność warg sromowych.

Czasami występują również zakażenia pochodzenia bakteryjnego. Taka infekcja charakteryzuje się żółtawymi i intensywnymi upławami, świądem, i dość nieprzyjemnym zapachu.

Aby dokładnie zróżnicować źródło stanu zapalnego, powinno wykonać się posiew wymazu z pochwy wraz z antybiogramem. Wynik badania wskaże przyczynę zakażenia i będzie możliwe prawidłowe leczenie.

Istotna jest również dieta, aby spróbować wyeliminować węglowodany proste oraz nabiał. Te produkty mogą działać prozapalnie i nasilać dotychczasowe objawy.

Warto stosować właściwy płyn do higieny intymnej z zawartością kwasu mlekowego. Należałoby również dobierać bieliznę wykonaną z naturalnej bawełny, przewiewną, gdyż ma to ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowej higieny.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zalecamy zatem ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista zdecyduje o pogłębionej diagnostyce, aby znaleźć przyczynę takich uciążliwych dolegliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.