Nasilające się dolegliwości jelitowe

Od roku mam nasilające się dolegliwości jelitowe głównie wzdęcia i cuchnące gazy, mam nadwagę a lekarz stwierdził jelito drażliwe. Odzywiam się zdrowo ale mam łaknienie na słodycze. Jednoczesnie pojawiają się różne dolegliwości jak duszności wysiłkowe, osłabienie mięśni, objawy przypominające grzybicę na języku i podniebieniu, ogólne zmęczenia, senność, zgaga, i zero reakcji w odchudzaniu mimo diety i ruchu.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

duszności, słabość senność oraz zgaga czesto towarzyszą nadwadze. Proszę udać się do dietetyka który ułoży dietę redukujacą masę ciała i wykluczy pokarmy wzdymające.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Warto, aby wykonała Pani sobie alergiczne testy pokarmowe i wykluczyła produkty na które ma Pani uczulenie. Jeśli dolegliwości nasilają się po pokarmach typu mleko, to powinna je Pani wyeliminować z diety, gdyż może u Pani występować nietolerancja laktozy. Proszę również oznaczyć sobie kontrolnie cukier i TSH na czczo z krwi żylnej, a na zgagę warto przez około 2 tygodnie zastosować np.jakiś preparat pantoprazolu rano na czczo i zadbać o odpowiednią dietę.. Z pewnością nie powinna Pani zaczynać dnia od kawy, a od zdrowego śniadania. Proszę obserwować swój organizm, jeśli Pani zauważy, że po jakichś produktach dolegliwości nasilają się, to proszę je eliminować z diety.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Sugerowałabym badanie mikroflory jelitowej na obecność bakterii, wirusów i grzybów oraz w zależności jaki będzie wynik włączenie probiotykoterapii. Zaburzona mikrobiota to brak efektów odchudzania, problemy jelitowe: wzdęcia, zaparcia lub naprzemiennie biegunki. Proszę zapoznać się z linkiem i ewentualnie polecam zrobienie tu badań, można zamówić opakowanie do pobrania pocztą http://www.instytut-mikroekologii.pl/oferta/mikroflora-jelitowa/