Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 8 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wzdęcia po każdym posiłku

Witam mam 15 lat i ważę 47 kg jestem średnia , nie jestem ani gruba ani chudziutka , i mam problem , po każdym posiłku czy jest lekki , nawet po jabłku wzdyma mi brzuch , to krępujące . Dlaczego tak mam ?
15 LAT ponad rok temu

Indeks glikemiczny potraw

Z pewnością każdy z nas słyszał o indeksie glikemicznym potraw. Ale czy wiemy, czym to tak naprawdę jest? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam Przyczyn może być wiele, znajdują się wśród nich zarówno stany chorobowe (stan zapalny błony śluzowej, wrzody, zespój jelita drażliwego) jak i nieprawidłowa dieta ( duża ilość cukru, soli, gazowane napoje, nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, nadmiar produktów wzdymających - cebula, czosnek, kalafior, brokuły, brukselka, strączkowe). Wzdęcia są również nasilane przez stres. Powstają one w procesie trawienia pokarmu poprzez działanie mikroflory gnilnej. Jeśli więc w przewodzie pokarmowym powstaje nieprawidłowy stosunek bakterii gnilnych do korzystnej mikroflory wspomagającej trawienie, wzdęcia nasilają się. Aby zminimalizować ten dyskomfort, warto wzbogacić dietę o zioła, które sprzyjają redukcji wzdęć. Są to przede wszystkim mięta, melisa, koper włoski, imbir, rumianek. W aptekach dostępne są preparaty stanowiące mieszankę tych ziół , do spożycia w postaci naparu. Cenne są również w tym zakresie probiotyki, dlatego warto spożywać większe ilości produktów mlecznych - szczególnie jogurtów. Jeżeli pomimo zastosowania się do tych zaleceń, dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem.

0

Jeśli masz wzdęcia, możesz spróbować zastosować probiotyki dostępne w aptekach.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy