Natrętne myśli samobójcze u 19-latki

Witam, Jestem uczennica trzeciej klasy liceum i mam niemały problem od dłuższego czasu 4tyg. mam natrętne mysli samobójcze, ktore sprawiają mi przyjemność. Wiem, ze to nie jest normalne, chodziłam do dwóch terapeutów i zrezygnowałam z jednego, bo bez sensu miałam chodzic do dwóch specjalistów. Mysli i smutne dni zaczęły sie rok temu jak miałam fazę na naukę, cały czas sie uczyłam dniami i nocami, ale efekty były koszmarne...teraz troche zblizowalam z nauka ale stan znowu powrócił. Pomocy

Witam Panią serdecznie. Koniecznie powinna się Pani zgłosić na konsultację do dobrego, doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Proszę postarać się o dobry wywiad w środowisku i wybrać doświadczoną osobę. Warto, by miała ona certyfikat Polskiego Towarzysta Psychologicznego lub Psychitrycznego. Ja polecam szczególnie terapię w podejściu psychodynamicznym lub analitycznym. Na wizyty należy uczęszczać regularnie, a momenty, kiedy chciałaby Pani rezygnować z leczenia, należy omawiać otwarcie w relacji terapeutycznej. Jeżeli psycholog po konsultacji zaleci wizytę u lekarza psychiatry należy się na nią zgłosić i rozpocząć leczenie farmakologiczne (leki). Wszelkie obawy, wątpliwości omawiamy wówczas w relacji terapeutycznej.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Przede wszystkim, chodzenie w tym samym czasie do dwóch specjalistów jest bardzo niekorzystne dla Pani ze względu na "gryzienie się" mówiąc potocznie, dwóch różnych procesów terapeutycznych. A w kwestii myśli, powinna Pani poruszyć ten temat ze swoim terapeutą (jeśli wciąż Pani się z nim spotyka) zamiast szukać pomocy w internecie. Dlaczego? Ponieważ myśli te z pewnością mają swój powód, jakieś zdarzenia, sytuacje, które je zapoczątkowały i które teraz znów je "aktywowały". Jeśli problem ten zamiecie się pod dywan lub pozostawi samemu sobie, może powoli, z czasem, rozwinąć się w coś poważniejszego. Przyjemne myśli dotyczące samobójstwa to cześć zespołu presuicydalnego, który może się nasilać. Jeśli wciąż chodzi Pani na terapię, proszę poruszyć na niej ten temat. W innej sytuacji polecam kontakt z psychologiem/psychoterapeutą, celem bliższego przyjrzenia się tym myślom.