Niezadowolenie z życia, brak szczęścia... Jak sobie z tym poradzić?

Dzień dobry! PISZĘ W SPRAWIE SWOJEGO STANU, KTÓRY TRWA OD PARU MIESIĘCY! Na początku myślałem, a raczej starałem się tego nie dopuszczać, że mogę mieć objawy depresji! Piszę do Państwa niepewnie, bo w końcu człowiek, czego nie zna, to się boi... Chciałbym się dowiedzieć, jak naprawdę i szczegółowo wygląda leczenie i jak to skutkuje. Mam 20 lat, mam strasznie stresującą pracę, często się przeprowadzam za pracą, ale za każdym razem wmawiam sobie, że tu znajdę szczęście, lecz nigdy tak nie jest. Wieczne niezadowolenie z życia, brak szczęścia, którego wciąż poszukuję w najmniejszych rzeczach. Spłacam kredyt po mojej niedoszłej żonie. Niestety, nie doszło do ślubu. Co mam robić? Mam dosyć. Często chodzi mi po głowie, żeby z tym skończyć...

Opisane objawy rzeczywiście mogą odpowiadać zaburzeniom depresyjnym. Aby postawić ostateczną diagnozę i zalecić leczenie, konieczna jest wizyta u psychiatry. Na pierwszej wizycie psychiatra zbiera dokładny wywiad odnośnie objawów choroby, ale również wywiad dotyczący życia pacjenta, jego rodziny, przebytych doświadczeń. Po ustaleniu diagnozy zaleca leczenie.

Jest dość szeroki panel leków przeciwdepresyjnych, które można "dobrać" do prezentowanych objawów. Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po około 3-4 tygodniach. Pełna ocena skuteczności leczenia jest możliwa po około 6-8 tyg. Równolegle z farmakoterapią zalecana jest psychoterapia, optymalnie w nurcie behawioralno-poznawczym. Przy pierwszym epizodzie leczenie powinno trwać min. 6 miesięcy od chwili uzyskania poprawy.