Podawanie immoglobuliny w ciąży

Mam grupę krwi ARh-, moj mąż ARh+. Po pierwszej ciąży nie podano mi immoglobuliny. Teraz jestem w drugiej ciąży. Mieszkam we Francji. Podano mi w 6 tygodniu immoglobuline. Nie wiem co robić ? Czy dzidzius bedzie zdrowy? Jakie badania powinnam wykonać? Czy urodzić? Jestem zdruzgotana. Wszyscy mówią ze to wielkie ryzyko bo nie podano mi po porodzie 4 i pól roku temu leku. Prosze o radę.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W przypadku konfliktu serologicznego profilaktyka odgrywa niezwykle ważną rolę. Polega ona na podaniu kobiecie Rh- immunoglobulin (przeciwciał) anty-D. Dzięki temu, w razie przedostania się krwinek płodowych do jej organizmu, zwiążą się one z obcymi antygenami. Nie pozwoli to na zetknięcie się erytrocytów dziecka z układem odpornościowym matki, który pozostanie nieaktywny. Immunoglobuliny należy podać w ciągu 72 godzin, przy każdym podejrzeniu przecieku krwi płodu do krążenia matki (po każdym porodzie i w innych wymienionych wyżej sytuacjach). Ostatnio coraz częściej stosuje się też tzw. profilaktykę śródciążową. Polega na podaniu immunoglobulin w 28. tygodniu ciąży, aby zabezpieczyć przed reakcją na ewentualne przecieki, które znacząco rosną w III trymestrze.

Takie postępowanie umożliwia kobiecie zagrożonej konfliktem serologicznym posiadanie zdrowego potomstwa. Może ona zachodzić w kolejne ciąże w dowolnym odstępie czasowym, nie obawiając się ciężkich powikłań.