Powiększone węzły zauszne u dziecka

Witam, córka lat 10 miała robioną morfologię. Oto wyniki: WBC tys./ul 5,7 (LYM tys./ul 3,1 (55,2%); MON tys./ul 0,3 (5,6%), GRA tys./ul 2,3 (39,2%)); RBC min/ul 4,69, HGB g/dl 13, HCT 37,7%, MCV fl 80, MCH pg 27,6; MCHC g/dl 34,4, RDW 12,4%, PLT tys./ul 261, PDW 15,8%, MPV fl 8, PCT 0,2%, OB po 1h 7 mm. Ma powiększony węzeł chłonny za prawą małżowiną - taka fasolka ok. 1 cm do 1,3 cm. Jest większy niż zwykle. Węzeł powiększony tak od ok. 2 tyg. Ostatnio nie było żadnych widocznych infekcji, kaszlu, kataru, gorączki itp. Samopoczucie OK, wszystko poza tym wydaje się OK. Ma apetyt, jest aktywna. Zęby OK. Sprawdziłam nawet pod kątem ewentualnej wszawicy. Prośba o interpretację wyników, martwi mnie poziom LYM do GRA (powinno być chyba odwrotnie?)

Witam!

Węzły zauszne obok węzłów podżuchwowych należy do najczęściej powiększających się węzłów, głównie z uwagi na drenaż chłonki z jamy ustnej i gardła. W związku z tym wszelkie infekcje gardła, zębów, dziąseł mogą prowadzić do jednostronnego powiększenia tychże węzłów. Jeśli węzeł w badaniu fizykalnym jest bolesny, a skóra nad nim nadmiernie ucieplona, to powiększenie można uznać za odczynowe. Wykonana morfologia krwi i OB nie wykazały istotnych nieprawidłowości. Rzeczywiście ilość limfocytów i granulocytów nie jest prawidłowa (u dzieci po 7 r.ż. powinny dominować granulocyty), ale przy prawidłowej ogólnej liczbie białych krwinek nie stwarza to powodów do niepokoju, ale dość mocno sugeruje odczynowe powiększenie węzła. W diagnostyce problemu należy rozważyć kontrolną konsultację pediatryczną i stomatologiczną (jeśli zęby nie zostały dokładnie ocenione przez dentystę). Po 2 tygodniach warto wykonać kontrolną morfologię, a w przypadku utrzymywania się takich proporcji leukocytów warto wykonać rozmaz ręczny krwi (mikroskopowy). Konieczna jest dokładna obserwacja zmienionego węzła oraz ewentualnych innych objawów, jeśli powiększenie będzie utrzymywać się 3-4 tygodnie może być konieczna bardziej szczegółowa diagnostyka w kierunku chorób zakaźnych i hematologicznych. Pozdrawiam serdecznie!