Problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i nadmierna nerwowość

Dzień dobry, Pół roku temu zauważyłam u siebie objawy, które przybierają na sile-kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, nadmierna nerwowość, ciągłe zmęczenie. Mam także kłopoty z widzeniem-cały czas zrzucam przedmioty, nie jestem w stanie ocenić odległości. Często bolą mnie także naczynia w okolicy skroniowej i doskwierają mi migrenowe bóle głowy. Co może mi dolegać i jakie badania powinnam wykonać? Dziękuję za pomoc.

Witam. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza, by wykluczyć somatyczne podłoże problemów. Nie wolno lekceważyć takich objawów! Przy zaburzeniach funkcjonowania poznawczego (pamięci, myślenia, wzrokowych, itd.) i migrenach proponuję skonsultować się ze specjalistą neurologiem, który również oceni, jakie badania są potrzebne. Proszę zapytać lekarza pierwszego kontaktu, opisać dokuczliwe objawy, on na pewno określi, jaki specjalista jest potrzebny. Jednocześnie można zadać sobie pytanie, jakie ma Pani aktualnie powody, by odczuwać przemęczenie, rozdrażnienie i rozproszenie uwagi? To także sygnały, które mogą świadczyć o przemęczeniu, przeżywanym stresie, a nawet depresji (którą diagnozuje specjalista psychiatra). Czy przeżywa Pani obecnie trudny czas w swoich życiu, ma powody do niepokoju? Czy ma Pani wystarczające wsparcie w bliskich osobach? W jaki sposób dotychczas przeżywała Pani stres- czy poprzez fizyczne dolegliwości, bóle głowy, itd.? Problemy zdrowotne często współistnieją z nasileniem trudności życiowych, emocjonalnych. Jeśli taki czynnik występuje, proponuję pomoc psychologa, równolegle do korzystania z pomocy lekarskiej.
Pozdrawiam, Marta Jaszkul.