Problemy z zasypianiem i ucisk głowy nad ranem

Od pewnego czasu mam problemy z zasypianiem. Wieczorem zasypiając nie mogę uspokoić oczu po ich zamknięciu.W nocy budzę się i nie mogę zasnąć. Nad ranem zaś często mam ból głowy gdzieś w srodku i uczucie ucisku głównie w przedniej części głowy. Czuję tak jakby opaskę na głowie i mgłę umysłową, tzn. nie mogę się zbytnio na niczym skoncentrować. Mam w tym czasie tak jakby uczucie gorąca i pieczenia na twarzy. Dodatkowo czasami ten ból promieniuje do karku. Co to może być?

Opisuje Pan problemy z zasypianiem oraz wybudzenia, co obniża jakość snu i wpływa niekorzystnie na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia. Można się domyślać, że Pański sen jest zbyt płytki i nieregenerujący. Takie problemy mogą być spowodowane bezsennością pierwotną (nie wiążącą się z innymi chorobami) lub bezsenność jest elementem szerszego problemu psychologicznego, na przykład depresji lub zaburzeń lękowych (nerwica). To rozróżnienie jest o tyle ważne, iż determinuje postępowanie. W przypadku pierwotnej bezsenności koncentrujemy się ma indywidualnie dobranych metodach behawioralnych (tzw. zasady higieny snu) ze ewentualną bezpieczna farmakoterapią wspierającą. W sytuacji gdy bezsenność jest elementem depresji czy nerwicy - koncentrujemy się na leczeniu zaburzenia podstawowego, tak dobierając leki, aby były pomocne również w poprawie jakości i ilości snu. U niektórych pacjentów przydatna również bywa psychoterapia, na przykład poznawczo-behawioralna. Nie podaje Pan jak długo trwają te problemy, ale jeśli utrzymują się ponad 3-4 tygodnie (bezsenność przewlekła), to warto pomyśleć o specjalistycznej diagnostyce i leczeniu u lekarza mającego doświadczenie w psychiatrii i medycynie snu. Proszę pamiętać, że sen jest nam bardzo potrzebny i przewlekły deficyt w tym zakresie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ponadto im później rozpocznie się leczenie bezsenności tym jest ono trudniejsze.