Prośba o interpretację biopsji jelita i żołądka

Witam. Dostałam wynik biopsji jelita syna: 3 wg Marsha - co to oznacza? Było także napisane: "fragment błony śluzowej żołądka, części odwziernikowej, z przewlekłym procesem zapalnym o niewielkim nasileniu" - co to oznacza, o czym świadczy, skąd się wzieło i jak pomóc dziecku, żeby zapobieć dalszemu pogorszeniu? Co trzeba zrobić? Leki jakieś dzieci takie biorą na ten żołądek, na tę śluzówkę? A jak z jedzeniem? Proszę mi pomóc. Dziękuję za wszystkie rady. Aha, zapytam, czy N*** jest tylko na biegunki, czy leczy coś jeszcze. Bo sym na luźny stolec, puszcza brzydkie gazy - nie ładnie pachnie znaczy, tak się zrobiło, jak zjadł smażonego kotleta. Generalnieo nie jada smażonych, ale spróbowałam, myśląc, że taaak długo nie jadł, to zobaczymy. Co podać mu w takim przypadku? Pozdrawiam. Mama Mateusza

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Skala Marsha jest stosowana w celu oceny zmian błony śluzowej jelita w przypadku celiakii (choroby trzewnej). Stopień III oznacza, że jelito jest w fazie destrukcyjnej choroby - czyli z zanikiem kosmków jelitowych. Wynik ten pozwala postawić rozpoznanie celiakii. Dodatkowo powinno być jeszcze wykonane oznaczenie przeciwciał anty-EMA i anty-tTGA oraz poziom IgA. Pozwolą one postawić pełne rozpoznanie choroby.

W chorobie tej występuje nietolerancja pewnego białka - glutenu, powodująca zanik kosmków jelitowych i zaburzenia trawienia i wchłaniania. Objawia się to m.in.: biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha, cuchnącymi gazami. Tak więc objawy, które prezentuje Pani dziecko, są spowodowane celiakią. I zapewne miną po wdrożeniu diety bezglutenowej - podstawowego i wielce skutecznego sposobu leczenia.

Lek, o który Pani pyta, jest antybiotykiem i nie powinien być rutynowo stosowany w przypadku biegunek - podstawowe zalecenia mówią, że należy zapobiegać odwodnieniu poprzez odpowiednie pojenie dziecka. Ważne też by jeść normalnie w tym czasie. Jeśli w stolcu biegunkowym pojawi się krew lub śluz, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Odnośnie drugiej biopsji z błony śluzowej żołądka - rozpoznano przewlekły stan zapalny żołądka. Stan ten najczęściej jest spowodowany przez zakażenie bakterią Helicobacter pylorii. W czasie gastroskopii powinien być wykonany test ureazowy w kierunku tej bakterii. Leczenie jest farmakologiczne - stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. A w przypadku stwierdzeia H. pylorii w żołądku należy przez 10-14 dni stosować dodatkowo 2 antybiotyki w celu eradykacji zakażenia.
Ważne by w diecie ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, używek i napojów gazowanych.

Podsumowując, proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego/pediatry lub gastroenterologa w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.