Proszę o pomoc bo nie wiem czy robię dobrze :(

Witam. Zapomniałam zażyć pigułki w trzecim tygodniu, następnego dnia zażyłam dwie naraz o godzinie 23.00. Normalnie biorę ok. godziny 20.00. Zapomniana pigułka była 18, dzisiaj skończyłam brać opakowanie, a jutro mam zamiar zacząć nowe, bez 7-dniowej przerwy. Wiem, że zrobiłam dobrze ale zapomniałam 5 tabletki następnego dnia wzięłam 5-6 byłam u ginekologa kazał przerwać mi branie tabletek czy dobrze robię? Czy dodatkowo nie powinnam wziąść tabletki 72 po? Mija 2 doba od stosunku z partnerem i od chwili kiedy zapomniałam o tabletce.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem czy dobrze rozumiem Pani opis. Jeżeli zapomniała Pani piątej tabletki dwa tygodnie temu, to nie ma już Pani wpływu na ewentualne konsekwencje tej decyzji. Naturalnym odruchem po zapomnianej tabletce powinno być stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez tydzień. Wzięcie podwójnej porcji hormonów następnego dnia stanowi działanie podobne do wzięcia tabletki "po", która zawiera te same hormony, ale właśnie w nieco większej dawce niż tabletki antykoncepcyjne, także nie ma raczej wskazań do dodatkowego "szprycowania" się hormonami. Oczekiwane działanie niepożądane będzie bowiem bardziej dokuczliwe niż korzyść polegająca na wątpliwym obniżeniu szansy niechcianej ciąży. W takiej sytuacji warto też wykluczyć ciążę za jakiś czas przy pomocy domowego testu ciążowego.

Pozdrawiam serdecznie!