Przebieg leczenia choroby Crohna u dzieci

Mój synek jest diagnozowany w kierunku choroby Crohna. Cierpi na AZS, od jakiś dwóch lat bardzo powoli rośnie. Poza tym nic mu nie dolega.W usg stwierdzono powiększone węzły chłonne za zgięciem wątrobowym, jak również płyn między pętlami jelita. W kolonoskopię zrobiono ale do miejsca zmian nie udało się dostać ale pobrano wycinki z niezmienionej śluzówki. Okazało się jednak że w badanym materiale jest lekki stan zapalny. Rezonans mamy na początek sierpnia Jak wygląda obecnie leczenie dzieci?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci odbywa się według zasad obowiązujących u dorosłych, z tym że u dzieci należy zwracać szczególną uwagę na odżywianie. Skuteczne tłumienie procesu zapalnego w jelitach za pomocą glukokortykosteroidów, połączone z dowozem odpowiedniej ilości kalorii, białka i witamin, może przywrócić prawidłową dynamikę wzrostu i przyspieszyć dojrzewanie płciowe. U części pacjentów nadrabianie wzrostu następuje dopiero pod wpływem diety elementarnej lub przedłużonego żywienia dożylnego. W przypadkach opornych na leczenie zachowawcze istnieją wskazania do leczenia chirurgicznego. Jeśli niedobór wzrostu stanowi główny albo jedyny powód operacji, to zabieg powinien być przeprowadzony przed skostnieniem nasad kości długich. Po operacji u wielu dzieci następuje szybka poprawa i wybitne przyspieszenie wzrostu, chociaż nie wszystkie osiągają wzrost prawidłowy. Tolerancja leczenia chirurgicznego przez dzieci jest dobra, zwłaszcza jeśli jest ono powiązane z rehabilitacją fizyczną i psychiczną.