Przybranie na wadze a środki na spalenie tłuszczu

Witam, mam 22 lata, ważę 66kg i mam 168 cm wzrostu. Przez ostatnie kilka lat przy wzroście 168 ważyłam 55kg i to była idealna dla mnie waga. Od 4 miesięcy zaczęłam tyć w zastraszającym tempie, dziś ważę 66 kg, czuję się okropnie grubo, z rozmiaru 36 przeszłam na 40. Moja dieta nie uległa zmianie, nie jem po godzinie 19.00, wykonuję codziennie ćwiczenia na mięśnie brzucha, odstawiłam pieczywo.... nic nie pomaga. Jakie preparaty wspomagające spalanie tłuszczu są godne polecenia? Pozdrawiam

Szanowna Pani,

w opisanej przez Panią sytuacji wskazana byłaby dokładna diagnostyka stanu zdrowia (badania podstawowe w tym morfologia, badanie poziomu cukru we krwi, badanie poziomu hormonów tarczycy oraz konsultacja ginekologiczna). W dalszej kolejności poleciłabym osobistą konsultacje dietetyczną, celem ustalenia błędów żywieniowych, które doprowadziły do wspomnianego przyrostu masy ciała.

Istnieją dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny takiego niepokojącego przyrostu. Pierwsza, to wystąpienie jakiejś nieprawidłowości zdrowotnej (stąd sugestia wykonania badań). Druga opcja, to nieprawidłowości żywieniowe występujące trwale, od dawna. Zdarza się, że nieprawidłowości te dają o sobie znać dopiero po wielu latach, wraz z fizjologicznymi zmianami następującymi w organizmie. Często doświadczają tego Panie po 20, 30 czy w okolicach 50go roku życia.

Na koniec pragnę Panią zapewnić, że sama masa ciała w odniesieniu do wzrostu nie budzi zastrzeżeń- jest jak najbardziej prawidłowa. Niemniej warto byłoby ustalić przyczynę jej wzrostu.

Pozdrawiam, życząc zdrowia. Justyna Siwiela

Konsultację sugerowałabym zacząć od wykonania podstawowych badań krwi z uwzględnieniem tarczycy (TSH, T3,T4)
Przyczyna w przybraniu na masie ciała może tkwić w alergii pokarmowej, problemach hormonalnych, nieprawidłowej gospodarce płynami, czy zbyt monotonnej i nieprawidłowo zbilansowaną diecie.
Należałoby ocenić dokładnie co i w jakich proporcjach Pani jada, jaki jest dzienny bilans energii przyjmowanej ale i tej wydatkowanej. Czy nie zmienił się tryb Pani zajęć/pracy w ostatnich 4 miesiącach. Czy przyjmuje Pani, przyjmowała jakiekolwiek leki, witaminy, suplementy...
Preparaty "spalające tłuszcz" są ostatecznością i należy je włączać do codziennego żywienia po zastosowaniu niskokalorycznej diety i aktywności fizycznej.

Tak jak poprzednicy, musi Pani zrobić badania, bo to co się dzieje z organizmem nie jest normalne. Jak lekarz Panią zdiagnozuje wtedy proszę wrócić z pytaniem na forum.