Skurcze kończyn dolnych w ciąży

Witam! Jestem w 40 tc. Od około miesiąca mam bardzo krótkie kurcze w prawej nodze, w górnej, środkowej części uda, a od niedawna także pod pośladkiem - tylko prawej nogi, kilka dziennie, czasami podczas chodzenia, stania lub siedzenia - nigdy podczas leżenia. Od tego czasu też okropnie kłuje mnie pęcherz - przede wszystkim podczas chodzenia. Zauważyłam też, że czasami wydalam bardzo dużo, a czasami bardzo mało moczu - nie pokrywa się to z ilością wypijanych płynów. Bardzo się boję, że to zakrzepica żył miednicy - np. pęcherzowej. Miałam robione badanie USG doppler kończyn górnych i żył biodrowych - bo tyle było widać. Czy te objawy mogą świadczyć o tej chorobie? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania?

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości najprawdopodobniej związane są z zaawansowaną ciążą. Skurcze nóg są częstą dolegliwością Pań w II i III trymestrze ciąży, związaną zwykle z zaburzeniami jonowymi. Suplementacja magnezu i wapnia zwykle eliminuje problem.

Zakrzepica żył objawia się zwykle bólem (nie skurczami) oraz zwiększoną wymiarem kończyny. Z Pani opisu nie wynika zatem, że przyczyną dolegliwości może być zakrzepica.

W przypadku wrażenia nieadekwatnej ilości wydalanego moczu zaleca się prowadzenia tzw bilansu płynów, gdzie zapisuje się każą ilość wypitego płynu jak i spożytego pokarmu w formie płynnej, wysoko uwodnionej (zupa, jogurt, arbuz). Nieadekwatne wartości będą budzić niepokój lekarza prowadzącego.

Ze względu na zbliżający się poród zapewne jest Pani pod stałą opieką ginekologa. Prawidłowo po upływie terminu porodu powinna stawiać się na izbie przyjęć co 24-48godzin na KTG. Proszę zatem w trakcie badania zgłosić lekarzowi swoje wątpliwości.

Pozdrawiam.