Stosowanie leków w leczeniu nerwicy i depresji

lekarz przepisal mi pramolan po rozmowie w ktorej opowiedzialam mu o moich stanach depresyjnych jednak potem czytajac ulotke leku zauwazylam ze jest on tez na nerwice.Moje pytanie brzmi:jak pramolan moze leczyc nerwice i depresje skoro na nerwice powinno przyjmowac sie cos co uspokaja a na depresje cos co daje "kopa" do zycia dziekuje

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Nerwica to nie agrasja,więc może to być lek na obie choroby. Ogólnie chodzi o pobudzenie produkcji serotoniny (hormonu szczęścia) Jednakże polecam sport i dobre omega3 na Pani dolegliwości ponieważ te leki nie leczą problemu tylko go stopują na czas ich zażywania, a ich skuteczność to jakieś max 33%, tyle samo co Placebo, z tym, że Placebo nie jest szkodliwe.

Z poważaniem

Franciszek Bartkiewicz

Mechanizm leków stosowanych w depresji nie polega na stymulacji czyli tym co Pani nazywa "kopem".
Depresja to stan złożony, w którym obok smutku i spadku aktywności obecne są lęk, niepokój, bezsenność i wiele innych.
Dlatego działanie "przeciwdepresyjne" to coś zdecydowanie bardziej złożonego.

W leczeniu istotną rolę odgrywa zaufanie lekarzowi. Proszę zacząć się leczyć. Wskazany lek może działać różnie w różnych zaburzeniach, a objawy depresyjne mogą się przeplatać z nerwicowymi, a nawet występować w swoim zastępstwie.
Pozdrawiam.

Zarówno nerwica jak i depresja stanowią swoistą odpowiedź organizmu na bodźce ze świata, czyli na to co nas spotyka na co dzień. Leczenie farmakologiczne ma więc na celu pozbycie się objawu, a więc nerwicowych czy też depresyjnych objawów. Jednak działanie to nie leczy w żaden sposób problemu, przyczyny dla której tak właśnie reagujemy. Do tego, aby inaczej reagować potrzebna może być psychoterapia. Pozdrawiam