W jaki sposób leczyć dwubiegunową depresję?

Witam. 1.5 roku temu stwierdzono u mnie depresję dwubiegunowa. Dostałam od psychiatry Trittico CR Lafactin 150 mg oraz stabilizator nastroju. Oprócz leczenia lekami chodzę cały do psychologa na terapię. Ponieważ po stabilatorze zaczęłam tych a mam poważne problemy z kręgosłupem sama go odstawiłam. Teraz za dwa miesiące mam sie udać na operację zmniejszenia zoladka i sama odstawiłam pozostałe leki. Po kilku dniach po przerwaniu czuje sie koszmarnie. Płacz na zawolanie zawroty bóle glowy itd. Pomocy

Dzień dobry, choroba którą ma Pani zdiagnozowaną jest bardzo poważna. Bez konsultacji z lekarzem psychiatrą nie można samemu decydować o dawkach leków. Warto o tym pamiętać gdyż można bardzo negatywnie wpłynąć na swoje zdrowie. Dlatego warto wrócić do lekarza psychiatry i ustalić leczenie ponownie.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam!
Sądzę, że ma Pani na myśli dwubiegunowe zaburzenia afektywne. Nie należy samemu zmieniać leczenia, bo można sobie zrobić krzywdę. Jeżeli stabilizator napędu i nastroju powodował utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu to sprawę po informacji załatwia lekarz leczący i to samo dotyczy innych leków. Teraz należy od początku ustawiać leczenie, ale musi to zrobić fachowiec, czyli proszę zgłosić się do swojego psychiatry! O stosowanych lekach musi Pani poinformować uczestniczącego w zaplanowanej operacji anestezjologa!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Witam,
Dobrze, że nadal kontynuuje Pani wizyty u psychologa - proszę go powiadomić o odstawieniu leków. W przypadku zmagania się z tak poważną chorobą, jaka została u Pani zdiagnozowana, należy wrócić do lekarza prowadzącego - psychiatry, aby ponownie ustalić dawkę i sposób kontynuowania leczenia.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Panią
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest zaburzeniem
równowagi chemicznej w mózgu, które negatywnie wpływa
zarówno na zdrowie psychiczne i fizyczne, jak też na wszystkie
sfery życia - funkcjonowanie społeczne, rodzinne i zawodowe.
Choroba afektywna dwubiegunowa całkowicie dezorganizuje
życie. Przynosi poczucie niepewności i zagubienia, hamuje aktywność
społeczną i utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Często uniemożliwia wręcz naukę czy pracę.
W przypadku ChAD bardzo ważne jest systematyczne
stosowanie właściwego leczenia specjalistycznego.
Najlepsze efekty przynosi połączenie leczenia farmakologicznego
z psychoterapią.
Zachęcam więc Panią do kontynuowania psychoterapii,
a także do wznowienia leczenia farmakologicznego.
Bardzo ważne jest, żeby Pani otwarcie informowała zarówno
psychoterapeutę jak i lekarza o swoim samopoczuciu, zamiarach
i obawach.
Jest to pomocne, a właściwie niezbędne we wspólnym ustalaniu
celów i sposobów leczenia.
Życie z chorobą afektywną dwubiegunową jest trudne,
ale przy odpowiednim leczeniu i dobrej współpracy z lekarzem
i psychoterapeutą, można kontrolować ChAD, a tym samym powrócić
do normalnego funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl