Wodnista biegunka z domieszką krwi i różowy mocz a zjedzenie buraków

Witam.Od wczoraj mam wodnistą biegunkę a dzisiaj z domieszką krwi.Występuje u mnie także skurcz brzucha a przed chwilą oddałem różowy mocz .Czy to zabarwienie moczu i kału mogły spowodować buraki które jadłem na obiad oraz wypiłem sok z buraków.Nie wiem czy jechać do szpitala.Dodam jeszcze że tydzień temu miałem badanie per rectum ,a w ciągu ostatniego miesiąca USG jamy brzusznej i badanie krwi i moczu( wszystko w normie).Jutro zamierzam umówic sie na gastro i kolonskopie.Jechać do szpitala?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, buraki mogą wpływać na barwę moczu i kału. Najprawdopodobniej przyczyna dolegliwości jest błąd dietetyczny. Konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej oraz nawadnianie i spożywanie probiotyków. jeśli w najbliższych dńiach dolegliwości nie ustąpią konieczna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Witam. Spożywanie buraków, zwłaszcza świeżo wyciśniętego soku, powoduje u niektórych bóle brzucha/biegunki/nudności. W przypadku wystąpienia objawów, nie należy spożywać soku z buraka. Ewentualnie po przygotowaniu soku z buraka proszę nie spożywać natychmiast, tylko odstawić do lodówki na około 30 min. Jeżeli nadal wywoła wymienione objawy, proponuję wybrać inną formę spożywania buraka.