Wytrzeszcz oczu, otępienie, szuranie nogami, spowolnienie i senność

Witam, Mam teścia w wieku 70 lat. Od zawsze był masywny (nie otyły), miał wytrzeszcz oczu, wole, charakteryzowało go znaczne otępienie, szuranie nogami (małe kroki), spowolnienie, senność, permanentne zmęczenie. Myśleliśmy że to tarczyca. Jednak wynik FT3 i FT4 okazał się idealny. Nie badano TSH. Ostatnio nachodziła mnie myśl, że może jednak cierpi na chorobe neurodegeneracyjną. Czy ktoś ma pomysł ? W jakim kierunku diagnostyki pójść ? Dodam, że jest generalnie zdrów (serce ok,brak cukrzycy).

Dzień dobry. Opisane objawy wskazują na niedoczynność tarczycy. Podstawowym badaniem krwi jest TSH, zachęcam więc do zrobienia jego. FT3 i FT4 należy robić w przypadku kobiet w ciąży i gdy wynik TSH nie jest dobry. Otępienie jest jedną z możliwych przyczyn opisanych dolegliwości, jednak jeśli stan jest stabilny i nie pogłębia się od wielu lat jest to diagnoza mało prawdopodobna, aczkolwiek warta rozważenia. Bardziej prawdopodobna wydaje mi się depresja a być może depresyjna osobowość. Aby potwierdzić lub wykluczyć te hipotezy zachęcam do konsultacji u psychologa, który zbada teścia pod kątem depresji i którym może też przeprowadzić specjalistyczne testy w kierunku otępienia. Przy negatywnych wynikach pokieruje być może do psychiatry lub neurologa.
Agnieszka Lipińska
http://agnieszka-lipinska.com.pl/