Wzdęcia, luźne stolce i cuchnące gazy

Dzień dobry! Od kilku miesięcy doskwierają mi wzdęcia, cuchnące gazy, luźne poszarpane stolce. Nadto po zjedzeniu czegokolwiek mi się odbija. Strasznie jest to męczące i nie wiem już, co robić. Miałem robioną kolonoskopię, która nic nie wykazała. Morfologię mam w normie. Test na krew utajoną w kale dał wynik negatywny. Zrobiono mi też badanie kału - pasożytów brak, ale przy posiewie kału wyszło, że w warunkach tlenowych wyhodowano: E. coli (+++) wzrost obfity, enterococcus faecalis (+++) wzrost obfity. Proszę o pomoc. Co może być powodem moich dolegliwości? Co powinienem zrobić? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności jest konieczne poszerzenie badań diagnostycznych - przynajmniej USG jamy brzusznej (badanie jest możliwe do wykonania w ramach poradni lekarza rodzinnego). Wskazana jest również ponowna wizyta u gastrologa celem wykonania panendoskopii - jest to badania endoskopowe przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Warto poszerzyć badania laboratoryjne o amylazę, poziomu enzymów wątrobowych.
Natomiast jeżeli chodzi wykonane posiewu kału to konieczność leczenia jest zależna od typu bakterii E.coli - jeżeli jest to postać inwazyjna konieczne jest leczenie - jednak gdyby tak było to typ bakterii byłby raczej zaznaczony na wyniku badania.
Proszę spróbować wprowadzić do diety preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego dostępne bez recepty w aptekach. Do czasu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości powinien Pan być pod kontrolą Poradni Gastrologicznej.

Pozdrawiam