Zaburzenia jelitowe a niski poziom CRP

Czy w przypadku zaburzeń jelitowych, przy niskiej wartości CRP (nawet wynoszącej 0,0), można przyjąć, że nie ma konieczności wykonania kolonoskopii? Czy CRP jest wystarczająco czułym wskaźnikiem w przypadku zmian w przewodzie pokarmowym?

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

CRP to białko, którego poziom wzrasta w przypadku stanu zapalnego, jest więc on wskaźnikiem stanu zapalnego, a nie zaburzeń jelitowych. Oczywiście część schorzeń jelitowych, szczególnie zapalnych przebiega ze wzrostem tego wskaźnika, jednak w żadnym wypadku nie można na podstawie wartości CRP decydować o wskazaniach do kolonoskopii.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko