Bóle brzucha i plamienia przy wkładce hormonalnej

Mam 23 lata i 7-miesięczne dziecko. Rodziłam siłami natury. Mam problem - mam spiralę hormonalną i od tego czasu po pierwszej miesiączce, która trwała dość długo, bo prawie 13 dni, teraz wydziela się brązowy, klejący śluz, czasem mam również bóle podbrzusza w nocy, które przychodza i po 2 minutach znikają. Mam również bóle dolnej części kręgosłupa. Co powinnam zrobić?

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Powinna się Pani udać do ginekologa na wizytę kontrolną. Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej (spirali) sprzyja infekcjom w obrębie narządu rodnego (np. zapaleniu przydatków), dlatego potrzebna jest kontrola, czy prawidłowo jest założona wkładka i czy nie ma niepokojących cech w obrazie narządu rodnego.

Opisane dolegliwości mogą być również spowodowane samą obecnością wkładki, do takich objawów zalicza się właśnie: bóle podbrzusza i okolicy kości krzyżowej, nieregularne lub obfite krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Nasilanie się wymienionych dolegliwości może być wskazaniem do usunięcia wkładki. Ta metoda antykoncepcyjna nie jest polecana dla kobiet, które w przyszłości planują jeszcze zajście w ciążę, ponieważ przez częste zapalenia w obrębie narządu rodnego sprzyja obniżeniu płodności lub powstaniu ciąży pozamacicznej.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o najczęstszych powikłaniach w antykoncepcji.

Serdecznie pozdrawiam!