Ciąża a wkładka domaciczna

Witam, mam 29 lat. Od 2,5 lat mam założoną wkładkę **** z miedzią. Do tej pory miałam regularne okresy co 25-28 dni, z comiesięcznymi oznakami nadchodzącego okresu (podjadanie, ból brzuszka, bolesność piersi na 5-6 dni przed). Dziś mija 31 dzień, a okresu ani widu, ani słychu, żadne symptomy zbliżającego się również nie nadchodzą. Poza tym dwa dni temu przechodziłam (według mnie) tzw. grypę żołądkową, wczorajszego wieczoru znów zrobiło mi się niedobrze. Dodam jeszcze, że robiłam test ciążowy 4 dni temu, dwa dni temu i dziś, i nie ma na nim najmniejszego śladu ciąży. Ponieważ jestem mamą dwójki dzieci (6 i 4), wiem, że w początkowej ciąży testy wychodziły bardzo mizernie, kreska świadcząca o wyniku dodatnim była niezmiernie słaba. Moje pytanie brzmi, czy są szanse na ciążę o tak niskim stężeniu HCG, czy może to być pozamaciczna bez żadnych do tej pory dolegliwości, i czy jeśli to ciąża, powinnam usunąć wkładkę czy ją pozostawić (w zależności od zagnieżdżenia jajeczka w stosunku do wkładki i wieku ciąży). Bardzo proszę o szybką odp. Żyję dosyć intesywnie, ćwiczę i uczęszczam na różne zabiegi kosmetyczna (np.laser), często ćwiczę też w próżni, a jeśli jestem w ciąży, boję się robić cokolwiek. Bardzo zależy mi na szybkiej odp. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nierzadko testy ciążowe w tak wczesnym okresie ciąży dają wynik fałszywie negatywny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w Pani przypadku byłoby zbadanie stężenia beta HCG we krwi (badanie to można wykonać praktycznie w każdej przychodni, daje ono wynik poztywyny już nawet po 7-8 dniach od zagnieżdżenia zarodka). Stężenia betaHCG bywają niższe przy ciąży pozamacicznej (ektopowej). Ciąża ta, najczęściej umiejscowiona w jajowodzie, często nie daje objawów innych niż prawidłowa, wewnątrzmaciczna, aż do momentu pęknięcia jajowodu. Obecnie uważa się jednak, że wkładka z miedzią nie zwiększa ryzyka ciąży ektopowej. Jeśli zaszła Pani w ciążę wewnątrzmaciczną, konieczne będzie jak najszybsze, delikatne usunięcie wkładki. W przypadku ciąży ektopowej, trzeba będzie niestety usunąć ciążę, podobnie jak u kobiet bez wkładki, jako nie mającą szans na rozwoj, a stanowiącą zagrożenie dla życia matki. W takim przypadku wkładka będzie najprawdopodobniej mogła pozostać na swoim miejscu.

Pozdrawiam serdecznie!