Co mogą oznaczać te zaburzenia gastryczne?

Dzien dobry. Mam 22 lata. Dwa tygodnie temu mialam przeprowadzane badania krwi, wszystko w normie. Od kilku dni mam problemy z brzuchem. Szczegolnie to czuje jak leze. Jak dotykam to nie jest twardy ale jest uczucie jakby był spiety, taki ściągnięty; w nocy jakbym mial tam balon, mdłości, z prawej i lewej strony odczuwam dyskomfort. Przez dwa dni mialam rozwolnienie, później zatwardzenie. Dodam jeszcze że jestem 4 lata po operacji skoliozy z dostępu przedniego, w miejscu blizny w okolicy żeber odczuwam tez dyskomfort jakby ścisk

Dzień dobry,

wskazana konsultacja gastrologa lub lekarza (POZ) albo rodzinnego celem diagnostyki obrazowej.

Brak informacji jakie były wykonywane badania z krwi które są ważną informacją diagnostyczną.

Przed udaniem się do gastrologa warto zrobić badanie usg j.brzusznej.

Wymagana jest w Pani przypadku pełna diagnostyka obrazowa, laboratoryjna lekarz oceni stan zdrowia na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego opierając się wynikach badań.

Nie wykluczone, że lekarz zleci gastroskopię oraz kolonoskopie w celu diagnostyki opisanych przez Panią dolegliwości.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani wstępną diagnostykę pod kątem występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby móc całkowicie wykluczyć poważniejsze schorzenia należałoby rozszerzyć badania o USG jamy brzusznej, pełną morfologię wraz z CRP, a także ustalenie poziomu prób wątrobowych, lipazy oraz kreatyniny. To istotne, zwłaszcza, że nie podała Pani, które konkretnie badania były wykonywane.

Przyczyn takich objawów może być wiele, a dokładną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, który przeprowadzi również badanie przedmiotowe.

Możliwe, że wystąpiła u Pani niestrawność spowodowana zaburzeniami czynnościowymi jelit. Taki stan zaś może nasilać się pod wpływem niewłaściwej diety oraz złym sposobie odżywania.

Warto wspomóc się naparem z kopru włoskiego, ostropestu, kminu oraz mięty, a także lekami rozkurczowymi.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niestrawnosc

https://portal.abczdrowie.pl/ta-grupa-jest-najbardziej-narazona-na-raka-jelit-eksperci-radza-onkologiczna-czujnosc

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-jelitowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.