Co może znaczyć ten obrzęk skóry na policzku?
Witam. Od kilku miesięcy obserwuje w miejscu skroni niewielki obrzęk skóry rozciągający się ku dołowi na górną część policzka. Obrzęk ten nie jest zaczerwieniony, nie swędzi, nie boli. Jest on miękki w dotyku. Jest asymetryczny - druga część twarzy pozostaje normalna. Wykluczono powiązanie z zatokami - badanie laryngologiczne wraz z RTG zatok nie wykazały nieprawidłowości. Również po przyjęciu leku przeciwalergicznego - feksofenadyna 180 mg obrzęk nie zniknął. Badania typu morfologia krwi, mocz, żelazo, TSH nie wykazały większych odstępstw, jedynie procentowy poziom limfocytów od kilku lat jest na poziomie około 60%. Stawy żuchwowo-skroniowe dość często wykazują zgrzyt przy otwieraniu szerzej jamy ustnej, jednak nie jest wyczuwalny ból. Na stałe nie przyjmuje żadnych leków. Proszę o poradę, gdzie dalej z powyższym problemem się skierować, ewentualnie jakie badania wykonać.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Kampania społeczna "Bez opryszczki"
Dzień dobry, opisany przez Panią przypadek polecałabym skonsultować z lekarzem specjalistą. W trakcie wizyty na żywo będzie on w stanie jasno określić podłoże i przyczynę występowania opisanych zmian i przypadłości. Korzystne jest wykonanie badań krwi, które zaleci lekarz, lub można je wykonać na własną rękę. Często dopiero badanie histopatologiczne lub dermatoskopia pozwolą jasno zdefiniować problem. Kolejny krokiem jest przemyślane dobranie leczenia, biorąc pod uwagę już zażywane leki i historię chorób. Proces terapii może być krótko lub długotrwały, a jego powodzenie zależy od wielu czynników. Proszę nie zapominać o roli pielęgnacji skóry i jej przydatków, wydaje się ona tylko dodatkiem, a bardzo często pozwala zminimalizować następstwa chorób dermatologicznych. Gorąco życzę powodzenia na drodze leczenia i mam nadzieję, że wszystko odbędzie się całkowicie bezproblemowo.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz
http://lenartowiczclinic.pl