Co oznacza taki opis badania wątroby i trzustki?

Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi zwłóknieniami w miąższu. Innych zmian ogniskowych w trzustce nie stwierdzono. Śledziona niepowiększona o równomiernej echogeniczności bez zmian ogniskowych.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewielkie zmiany w trzustce w postaci zwłóknień miąższu mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki, choć nie sposób tego jednoznacznie określić tylko na podstawie przytoczonego przez Pana opisu badania. PZT jest jednak jedną z chorób, która może prowadzić do pojawienia się zmian w obrębie tego narządu – chodzi o zwapnienia czy właśnie zwłóknienia, które w konsekwencji w pewnym stopniu upośledzają funkcje trzustki. Wówczas przesłanką do wykonania badań są przede wszystkim nawracające, niekiedy silne bóle w nadbrzuszu czy biegunki tłuszczowe.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/chora-trzustka-objawy-leczenie.

Z kolei hiperechogeniczność wątroby nie musi oznaczać żadnej patologii, ale może być oznaką występowania w narządzie zwłóknień czy zwapnień, a także wskazywać na stan zapalny. W tym wypadku także w interpretacji wyniku badania należałoby się posiłkować również historią choroby czy zgłaszanymi przez pacjenta dolegliwościami. Nieco podwyższona, jednorodna echogeniczność wątroby może także wskazywać na I stopień niewielkiego stłuszczenia wątroby.

W przypadku obu zaburzeń – i PZT, i stłuszczenia wątroby istotne jest podjęcie leczenia, którego podstawą jest wyeliminowanie czynników potencjalnie niebezpiecznych – alkoholu, papierosów, produktów tłustych i wysoko przetworzonych.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy.

O wynikach badań proszę porozmawiać z lekarzem, który je zlecił – tylko on może zadecydować o wdrożeniu leczenia lub pogłębieniu diagnostyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.