Co oznacza ten dyskomfort w podbrzuszu?

Witam, mam pewien problem. Otóż od jakichś 2 miesięcy oczuwam dyskomfort w prawym podbrzuszu, jakby było powiekszone, zmartwiony poszedłem umówić usg brzucha i próby wątrobowe, ale na badaniach nic mi nie wyszło. Lekarze nie byli mi w stanie pomóc , twierdzili ze wątroba i ogólnie okolice prawego podbrzusza mam w idealnym stanie, więc moje pytanie brzmi czy ktoś może zna jakieś inne przyczyny tego objawu?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dyskomfort ze strony prawego podbrzusza może wynikać z wielu schorzeń ze strony układu pokarmowego, jak i samego sposobu odżywiania.

Opisywana dolegliwość występuje dość często zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z opisanych objawów wynika, że cierpi Pan na przewlekły ból w prawym podbrzuszu. Stan ten może objawiać się, jako uczucie kłucia lub ucisku po danej stronie brzucha. Istotną informacją jest, czy w czasie tego epizodu pojawiają się wymioty, nudności, bieguna, czy wzmożone zaparcia.

Taka dolegliwość może wskazywać na takie schorzenia, jak: nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, kolkę nerkową oraz odmiedniczkowe zapalenie jelit. Odczuwane dolegliwości z prawego podbrzusza mogą również wynikać z przepukliny oraz zapalenia stawu krzyżowo – biodrowego. Czasami taka przypadłość zdarza się również przy niestrawności spowodowanej niewłaściwą dietą.

W przypadku przedłużających się dolegliwości ze strony jamy brzusznej, zalecamy wizytę u lekarza internisty. Specjalista zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki o dalsze badania, aby ustalić przyczynę towarzyszących Panu objawów.

Przydatne mogą być takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, oznaczenie poziomu prób nerkowych, amylazy i albuminy w surowicy krwi. Dodatkowo można by wykonać RTG stawów krzyżowo – biodrowych oraz USG prostaty.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.