Co poradzić na te problemy u 36-latka?

Witam mam pewien problem i proszę Was o pomoc. Ogolnie choruje na wzjg ale z tym jest ok chociaż mam czasem nawroty ale wiadomo jak to w tej chorobie jest. Ogolnie 4 lata temu zachorowałem na nerwice. Stwierdził to mój lekarz rodzinny. Miałem straszne lęki wszystko mnie denerwowało i mocno waliło mi serce. Dostałem wtedy velaxin er 75 brałem pol roku i wszystko wróciło do normy. Po odstawienu leków wszystko było ok chociaż czasem czulem się jakoś tak nie swojo ale w granicach normy. Natomiast teraz od pół roku czuje się jakoś dziwnie. Często mam problemy ze snem tzn nie mogę spać w nocy Często się budzę i miałem jakis taki dziwny okres ze nie czułem zmeczenia nieważne co bym robil. Teraz czuje się jakoś dziwnie ogolnie chodzę do pracy wszystko wykonuje na 100 procent ale tak jakoś nie czuje satysfakcji z niczego. O wszystko się jakoś martwie a przedewszystkim o przyszłość. Często mam tak ze nie chce mi się jakoś z nikim gadać bo mnie denerwują te głupie rozmowy. Jak wypije alkohol jest w miarę ok chociaż jak wypije go dużo to dziwnie sie czuje wtedy to w ogóle nie kole spać i ajestem jakis poddenerwowany . Ogolnie pracuje jako kierowca i dźwigam ciężkie rzeczy podczas załadunku. Byłem już 3 razy u rehabilitanta bo coś mu w kręgosłupie wyskoczyło. Nie wiem moze to te mięśnie szyjne są ponaciągane i przez to odczowam jakieś takie dziwne uczucie w glowie. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam Pana serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które Pan zadał na naszej stronie. Z zamieszczonego opisu wnioskuję, że ma Pan zaburzenia snu, nic nie przynosi Panu satysfakcji oraz odczuwa Pan wiele lęków. Domyślam się, że to trudne.

Niestety nie jest możliwe na odległość zdiagnozowanie, co jest przyczyną Pana trudności. Napiszę więc o kilku możliwościach, natomiast ostatecznej weryfikacji powinien dokonać lekarz.

Brak odczuwania przyjemności, radości, satysfakcji jest nazywany anhedonią. Towarzyszy jej zobojętnienie, utrata motywacji, zainteresowań. Anhedonia jest jednym z charakterystycznych objawów depresji, ale może też towarzyszyć innym zaburzeniom. Więcej na jej temat może Pan przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/anhedonia-przyczyny-objawy-leczenie.

Trudności ze snem, lęk również występują w depresji, ale też w innych schorzeniach psychicznych. Z Pana opisu wynika, że codzienne funkcjonowanie jest dla Pana trudne. Dlatego sugeruję wizytę u dwóch specjalistów: psychiatry i psychologa/psychoterapeuty.

Na pewno przykry stan, w którym Pan się znajduje ma swoje uzasadnienie, farmakoterapia nieco wyciszy objawy, a psychoterapia pomoże dotrzeć do źródła problemów. Być może wydarzyło się coś bolesnego dawno lub bardzo dawno, o czym nie chce Pan pamiętać. Być może są jakieś nieadaptacyjne sposoby, mechanizmy w Pana reakcjach emocjonalnych, czy zachowaniu, które przyczyniają się do tego cierpienia. Należy je odkryć i przepracować ze współczującą osobą. Niestety samemu nie jest to możliwe, gdyż nasza psychika uruchamia mechanizmy obronne, które bardzo utrudniają spojrzenie na własne problemy z dystansem. Czasami nawet kilka spotkań może znacząco poprawić sytuację (https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia ).

Chociaż w tej chwili prawdopodobnie odczuwa Pan pewną obojętność co do własnego dobrostanu, bardzo Pana zachęcam, by zawalczył Pan o siebie i spotkał się z lekarzami, którzy pomogą Panu wyjść z tego stanu.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powodzenia w drodze do siebie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.