Czego brak w moim przewodzie pokarmowym?

Mam pytanie do dietetyka/ gastrologa. Mam drażliwy przewód pokarmowy- zespół jelita drażliwego- z zaparcie. Szczególny objaw- jeśli zaparzę sobie odrobinę siemienia lnianego-ciut za dużo- to mam duże wzdęcia. To samo, jeśli zjem trochę niedogotowane parówki. O czym to świadczy? Czego brak w moim przewodzie pokarmowym?

Witam, zespół jelita drażliwego ma związek z nieszczelnym jelitem, dysbiozą (zaburzona mikroflora jelitowa), nietolerancjami pokarmowymi i stanem zapalnym w organizmie w różnych jego miejscach, co objawia się typowymi dla tych miejsc dolegliwościami. Permanentne zmęczenie, ból głowy, depresja, nadpobudliwość, bóle stawów, to potencjalne objawy nietolerancji pokarmowych. Choroba Hashimoto, zwyrodnieniowe zapalenie stawów, toczeń i in. mają związek z nietolerancjami pokarmowymi. U tych osób niektóre pokarmy szkodzą, są prozapalne, nawet jeśli teoretycznie będą należeć do zdrowych. Należy je wyeliminować z jadłospisu na rok lub dłużej, zadbać o uszczelnienie jelita i wprowadzić probiotykoterapię. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i różnorodna, czyli zdrowa. Wskazana jest również umiarkowana aktywność sportowa (intensywna pogłębi dolegliwości), jak najmniej stresu, a jeśli jest to niemożliwe, to wprowadzenie odpowiednich technik relaksacyjnych i nauczenie się radzenia sobie ze stresem.

Więcej nt ibs: http://zdrowadieta.szczecin.pl/ibs/