Czy faktycznie powinnam wykluczyć gluten? .

Witam, otrzymałam wyniki anatomopatologiczne. opis materiału: dwunastnica cz. zaopuszkowa. Rozpoznanie: Limfocytarne zapalenie błony śluzowej dwunastnicy, zmiany o małym natężeniu bez cech zaniku kosmków- Pan doktor stwierdził , że to początek celiaki??. Dodatkowo stan zapalny śluzówki w antrum, cechy jelita wrażliwego podczas badania kolonoskopii. USG wykazało liczne kamienie na woreczku żółciowym. Miewam biegunki zamiennie z zaparciami, częste bóle brzucha, jestem częściowo na diecie lekkostrawnej. Czy faktycznie powinnam wykluczyć gluten? . Dziękuję z góry za odpowiedz.

Tak, można stwierdzić celiakię przy takim wyniku histopatologicznym i jednoczesnym dodatnim wyniku badań serologicznych (czy je wykonano?), wtedy potwierdzeniem rozpoznania jest dobra reakcja na dietę bez glutenu. Dieta jest więc zarazem elementem diagnostyki, jak i leczeniem. Pozdrawiam.