Czy mój wzrost jest normalny? Nie jestem za mała?

Mam na imię Julia, mierzę 131 cm, mam 11 lat, a moja waga to 38 kg. Czy to jest dobry wzrost na mój wiek? Nie wiem, co mam robić, ponieważ się ze mnie śmieją, że jestem mała itp.

Witaj Julio,

faktycznie w stosunku do rówieśników wydajesz się bardzo niska. Czy miałaś wykonywane jakieś badania np. w kierunku niedoboru hormonu wzrostu? A może Twoi rodzice też są niscy?

Jeśli problem nie tkwi w wymienionych powyżej możliwościach, pewnie jeszcze urośniesz, musisz tylko poczekać na pewien moment 'skoku' wzrostu, który może być jeszcze przed Tobą. Na tzw. wzrost liniowy kości (czyli długość kości, a więc i wysokość ciała) wpływ mają głównie: genetyka oraz hormon wzrostu. Wzrost jest więc ściśle zależny od genów oraz od okresu dojrzewania, który u dziewcząt przypada głównie na przedział wiekowy 11-15 lat. Nie musisz się martwic, że pozostaniesz z tyloma centymetrami co teraz, jednak być może nigdy nie będziesz równie wysoka jak koledzy. Nie ma sposobu na to, żeby zmusić zdrowy organizm do kontrolowanego rośnięcia, możesz jednak zadbać o dostarczenie wszystkich składników, których do tego potrzebuje. Dbaj więc o kolorowe, urozmaicone posiłki, by dostarczyć szeregu witamin i minerałów. Zapoznaj się ze stroną http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci. Szczególną uwagę zwróć na wapń i witaminę D, które nie wpływają co prawda na wzrost kości, na długość, jednak są ważne dla ich prawidłowej budowy.
Codziennie spożywaj dwie porcje produktów mlecznych, przy czym wybrać możesz spośród następujących:
- szklanka mleka (1,5 - 2% tłuszczu),
- mały pojemniczek jogurtu,
- butelka maślanki, kefiru,
- spory plaster sera białego,
- 2 małe plasterki sera żółtego.
Równie ważne jest spożywanie brukselki, brokułów oraz o orzechów laskowych i migdałów, które tez są ważnym źródłem wapnia.
Aby dostarczyć organizmowi witaminy D, najważniejsze to pamiętać o codziennym przebywaniu na słońcu, wystarczy już pół godziny.

Pozdrawiam Cię serdecznie i rośnij jak na drożdżach :)

Urszula Bieniek