Czy możliwe, że mam jednak Hashimoto?

Proszę o informacje, czy to że mam podwyższone przeciwciała anty tg - 312, tsh w normie, oznacza, że mam chorobę Hasimoto. Endokrynolog robiąc usg tarczycy stwierdził, że obraz jest niejednorodny, ale nie powiedział, że mam Hasimoto. W rozpoznaniu na skierowaniu mam stwierdzone zapalenie tarczycy. Czy powinnam brac leki z uwagi na przeciwciała anty-tg. Mam również niskie Fe ok 40 i ferytynę 7, czy to może wynikać z Hasimoto. Przeciwciała mam też ana 1:320.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Choroba Hashimoto to najczęstsza postać zapalenia tarczycy. Cierpi na nią około 2 % populacji, w czym znaczącą większość stanowią kobiety. Jest to choroba autoimmunologiczna, jej źródłem są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego, który atakuje własne tkanki, w tym gruczołu tarczowego. Problemem są źle funkcjonujące limfocyty T (niszczą komórki pęcherzykowate), a także przeciwciała anty-TG i anty-TPO (są skierowane przeciwko dwóch rodzajom białek narządu).

Zatem, jeżeli poziom przeciwciał jest znacznie podwyższony oraz badanie USG wykazało zapalenie tarczycy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ma Pani do czynienia z przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Do zahamowania pracy wspomnianego narządu dochodzi w trakcie trwania choroby, kiedy tarczyca powoli produkuje coraz mniej hormonów – i w konsekwencji dochodzi do jej niedoczynności.

Jest możliwy taki moment na początku historii choroby, że w wynikach TSH, czy FT3, FT4 jeszcze nie widać nieprawidłowości. Powoli pojawiają się symptomy niedoczynności gruczołu tarczowego. Proszę obserwować, czy występują w Pani wypadku. Są to: zmęczenie, senność, nadmierne wypadanie włosów, przybieranie na wadze, nietolerancja zimna, zaburzenia miesiączkowania, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią.

Niski poziom żelaza i ferrytyny również objawia się dużą męczliwością, sennością, niekoniecznie jest powiązany z chorobą Hashimoto.

Dobrze byłoby, żeby znalazła Pani lekarza endokrynologa i została pod jego stałą opieką. Należałoby co jakiś czas, zgodnie z jego zaleceniem, powtarzać badania hormonów TSH oraz hormonów tarczycowych FT3 i FT4, monitorować objawy. Prawdopodobnie z czasem zajdzie potrzeba farmakoterapii – czyli uzupełniania niedoborów hormonów tarczycowych przyjmując sztuczną lewotyroksynę.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Zapraszam do lektury artykułów na temat schorzeń tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.