Depresja, nerwica, a może borderline?

Nie wiem co mi jest. Czuję się pusta w środku i ciągle przygnębiona, czuję się nieudacznikiem życiowym, ale to chyba jednak prawda - mam 29 lat, dziecko i nie skończyłam żadnej szkoły oprócz podstawowej, przez co bardzo boję się iść do pracy, bo niestety "normalna" praca jest dla osób z lepszym wykształceniem. To mnie też wypala. Nie mówię, że nigdzie nie pracowałam, ale w żadnej pracy nie przyznałam się do tego, że nie mam szkoły, kłamałam.

Powinnam iść zrobić maturę, ale mam takie lęki przed tym, że zjada to mnie od środka. Z tymi lękami walczę od dawna - wydaje mi się, że one mnie tak już zjadły od środka, że nie mam uczuć. A może to taka samoobrona wewnętrzna? Lepiej nic nie czuć, żeby nie bolało? Nie wiem… Chodziłam już na niejedną terapię i do różnych specjalistów - okazało się, że jestem DDA, leczyłam to i to już nie stanowi problemu dla mnie, lęki z dzieciństwa zostały już wyleczone. Jestem po 3 związkach, z jednego ma dziecko - każdy związek to był typowy toksyczny związek, nie umiem być w innym, to daje mi poczucie, że żyję, te wszystkie wielkie emocje, których dostarcza taki związek sprawiają, że czuję bicie serca.

Kiedyś byłam u specjalisty, który stwierdził u mnie osobowość borderline - wydaje mi się, że to może być prawda. Nie raz się okaleczałam, a w poprzednim związku często biłam samą siebie. Mam ataki lęku, napady gniewu - te wszystkie objawy borderline są własnie u mnie. Jeśli to jest to, to jak mam z tego wyjść, jak się leczyć? Opisując to wszystko mam jeszcze większego doła… Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę.

Witam serdecznie.

Na podstawie Pani krótkiego opisu trudno mi postawić określoną diagnozę. Istotnym czynnikiem różnicującym jest osobista rozmowa z pacjentem, badanie stanu psychicznego oraz dokładne zapoznanie się z dotychczasowym przebiegiem choroby.

Rozpoznanie zabrzeń osobowości powinno być poparte dokładną diagnostyką różnicową, wykluczającą inne przyczyny objawów, dlatego polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry, która powinna wyjaśnić Pani wątpliwości.

Diagnozę zaburzenia osobowości typu borderline komplikuje częste współwystępowanie innych zaburzeń - uważa się, że w tym typie zaburzeń osobowości mogą występować niemal wszystkie zaburzenia psychiczne: zarówno zaburzenia nastroju, jak i psychotyczne oraz lękowe, inne zaburzenia osobowości. Stąd postawienie pełnej diagnozy może być trudnym zadaniem nawet dla doświadczonego klinicysty.

W leczeniu zaburzeń osobowości typu borderline najważniejsza jest psychoterapia, często jest to wieloletni proces. W leczeniu farmakologicznym stosowane są przede wszystkim leki stabilizujące nastrój. Inne leki psychotropowe mają znaczenie pomocnicze, np. w leczeniu objawów psychotycznych są stosowane neuroleptyki, natomiast w stanach obniżonego nastroju i drażliwości - leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI.

Może Pani również poszukać informacji na temat grup wsparcia dla pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe w Pani rejonie zamieszkania. Takich informacji może udzielić Pani np. najbliższa poradnia zdrowia psychicznego.

Z pozdrowieniami