Dlaczego infekcje intymne ciągle powracają?

Dzień dobry, Mam 25 lat i problem z ciągłymi infekcjami intymnymi. Wszystko zaczęło się odkąd zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną. W ciągu 4 lat zdążyłam przetestować praktycznie wszystkie formy antykoncepcji (lesiplus, qlaira, nuvaring, jaydess) jednak problem cały czas powraca. Od jakiegoś czasu zaczęły się również problemy z naczyniami krwionośnymi (pajączki, małe żylaki pod kolanami, uczucie ciężkich nóg). Zastanawiam się nad rezygnacją z hormonów i zastosowaniem komputera cyklu wraz z metodą barierową - czytałam, że prawdopodobieństwo niechcianej ciąży jest wtedy porównywalne z tym przy zastosowaniu terapii hormonalnej. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety wskutek zachwiania gospodarki hormonalnej u niektórych kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną może wystąpić większa podatność na grzybicze infekcje intymne. Dzieje się tak z powodu zaburzeń w mikroflorze pochwy. Wówczas należy pamiętać o probiotykach, które pomagają w ponownym skolonizowaniu dróg rodnych bakteriami kwasu mlekowego. Więcej o infekcjach intymnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zwiekszonej-czestotliwosci-infekcji-podczas-antykoncepcji-i-antybiotykoterapii. Inne możliwe powikłania w trakcie stosowania tej formy antykoncepcji są związane z Pani dolegliwościami. Zatem decyzja o rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej i poszukiwaniu alternatywnej metody jest prawdopodobnie słuszna. Komputery cyklu – Lady-comp, Baby-comp i Pearly to dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma żadnych wad, które przypisywane są innym metodom antykoncepcyjnym. Opiera się na pomiarze i zapisywaniu temperatury ciała kobiety oraz korzysta z ogromnej bazy danych, zawierającej informacje o cyklu innych kobiet. Jest zupełnie bezinwazyjny – nie ingeruje w zdrowie ani organizm kobiety. Dodatkowo faktycznie ma wysoką skuteczność według wskaźnika Pearla. Więcej na temat komputerów cyklu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/komputery-cyklu. W połączeniu ze wspomnianą przez Panią metodą barierową, tj. krążkiem czy prezerwatywą podczas dni płodnych, może być Pani spokojna o swoje zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.