Dlaczego mam tak wysoki poziom PLT?

Mam podwyższone PLT. Rośnie mi od dzieciaka. Znalazłam stare badania z podstawówki i już wtedy bylo wysokie. Skacze mi tak miedzy 500 a 600, teraz np mam ponad 600. NIe mam żadnych objawów podwyższonego PLT. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

parametry dla płytek krwi, czyli trombocytów, jakie podaje się w wynikach morfologii to: liczba płytek, zawartość procentowa płytek dużych w stosunku do całkowitej liczby płytek oraz średnia objętość płytki. Niestety trudno odnieść się do wyników, gdy podaje Pani tylko liczbę płytek, w dodatku nie wspominając o pozostałych parametrach morfotycznych krwi.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-badan-krwi-erytrocyty-hemoglobina-leukocyty-limfocyty.

Natomiast trombocytozę, czyli wysoki (ponad normę) poziom płytek krwi, można zaobserwować w wielu sytuacjach – wskazane byłoby odniesienie się do Pani stanu zdrowia. Poza infekcjami różnego pochodzenia, a także zażywaniem określonych leków (np. sterydów) i nadużywaniem alkoholu, podniesiony poziom PLT można odnotować w przewlekłych chorobach zapalnych oraz anemii z niedoboru żelaza.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii.

Stąd być może warto rozważyć diagnostykę w tym kierunku – proszę porozmawiać z internistą na temat pozostałych parametrów morfotycznych krwi. Może Pani również wykonać badanie OB i CRP, czyli wskaźników zapalnych, a także oznaczyć poziom ferrytyny, transferryny, żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy B12, by upewnić się, że to nie anemia jest źródłem podwyższonych trombocytów.

Więcej informacji na temat PLT odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plt.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty