Kiedy powinnam dostać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w połowie opakowania?

Odstawiłam tabletki w połowie opakowania ze względów zdrowotnych. Po 4 dniach dostałam krwawienie. Od kiedy mam liczyć dni do następnego okresu? Od pierwszego krwawienia z przerwy, czy od krwawienia z odstawienia? Od kiedy powinnam się spodziewać następnej miesiączki? Mam poważny dylemat, ponieważ nie wiem czy to mogło zaowocować u mnie ciąża, ponieważ doszło do kilku zbliżeń po krwawieniu z odstawienia. Wówczas nie zabezpieczaliśmy się, ale staraliśmy się uważać. Teraz jest dokładnie 14. dzień po wystąpieniu krwawienia z odstawienia, które trwało 5 dni (czyli jak normalna miesiączka). Czy już teraz mogę wykonać test, aby się upewnić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Krwawienie, które u Pani wystąpiło było tzw. krwawieniem z odstawienia, wynikające ze spadku poziomu hormonu we krwi. Trudno jest przewidzieć, kiedy pojawi się właściwe krwawienie. Odstawienie tabletek w połowie opakowania często wiąże się z zaburzeniami miesiączkowania.
Stosunki, do których doszło należy uznać za niezabezpieczone. Wraz z odstawieniem tabletek traci się ich działanie antykoncepcyjne.

Na wykonanie testu ciążowego jest zdecydowanie za wcześnie. Należy odczekać co najmniej 14 dni od ostatniego ryzykownego zbliżenia.

Pozdrawiam