Proszę o interpretację wyniku badań krwi

Witam serdecznie, mam na imię Kamil i chciałbym prosić o interpretację wyników badań, które ostatnio sobie zrobiłem z czystej ciekawości i, jakby nie patrzeć, z troski o zdrowie :) Z góry dziękuję! :) Biochemia: Cholesterol całkowity 216,4 mg/dl. Magnez w surowicy 2,18 mg/dl. Wapń w surowicy 8,55 mg/dl. Glukoza 75 mg/dl. Morfologia: RBC 5,38 10e6/uL, *HCT 51,1%, MCV 95 fl, RDW 13,3%, HGB 16,1 g/DL, MCH 30 pg, MCHC 31,5 g/DL, PLT 259 10e3/uL, MPV 6,9 fl, WBC 6,7 10e3/uL, LYM 3,3, *LYM% 50%, MID 0,3, MID% 04%, GRA 3,1, GRA% 46%. Badanie BMI: WAGA: 67,7 kg (tak naprawdę jakieś 64 kg - maszyna ważyła w zimowym ubraniu), WZROST 1,71 m (a naprawdę 167 - maszyna mierzyła w zimowym obuwiu :P), BMI: 23,1. Ciśnienie: SKURCZOWE = 118 mmHg, ROZKURCZOWE = 80 mmHg, PULS = 75 u/min. Martwi mnie tak wysoki cholesterol, co jest lekkim dla mnie zaskoczeniem, a przecież mam 25 lat :P Może to wina diety (jem zazwyczaj mięso, najczęściej smażone, prawie nie jadam zup i warzyw, z owocami też nie przesadzam), alkoholu (?) (nie nadużywam, ale też nie unikam) i braku aktywności (mam "stojącą" pracę - przez 12 h na nogach i po tym nie mam na nic innego ochoty, jak tylko relaks przed komputerem). Jeśli jakieś informacje są jeszcze potrzebne do interpretacji wyników, z chęcią podeślę :) Ewentualnie zrobię jeszcze jakieś badania :) Dziękuję i czekam niecierpliwie na opinię, czy jest coś, czym powinienem się martwić i zająć, czy też jestem chodzącym zdrowiem! :) Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Tak, jak słusznie zorientował się Pan (najpewniej na podstawie podanych przy wynikach badań norm laboratoryjnych), jedyną wartością, która nie mieści się w granicach normy jest stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Jak wiadomo, zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu sercowo-naczyniowego – odkładając się w naczyniach, cholesterol prowadzi do rozwoju miażdżycy. Przez długi czas choroba przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest, aby starać się obniżyć podwyższony poziom cholesterolu, mimo że nie odczuwamy żadnych dolegliwości.
Stężenie cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników – przede wszystkim od skłonności genetycznych, diety, aktywności fizycznej. Na uwarunkowania genetyczne nie ma Pan wpływu, za to na styl życia – jak najbardziej. Często zmiana diety – unikanie preferowanych przez Pana potraw smażonych, regularne spożywanie owoców i warzyw, zamiana czerwonego mięsa na mięso drobiowe i ogólnie – zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, pozwala na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Ważne jest też, aby zadbać o regularny, niekoniecznie duży (jeśli nie ma Pan na to czasu ani ochoty) wysiłek fizyczny (np. spacer, jazda na rowerze).

Jeśli chodzi  morfologię krwi - wśród krwinek białych zbyt wysoki jest procentowy udział limfocytów, a zbyt niski granulocytów obojętnochłonnych - bezwzględne wartości jednych i drugich mieszczą się jednak w granicach normy. Wynik taki może być spowodowany np. przebytą w ostatnim czasie infekcją wirusową.

Wyniki pozostałych badań laboratoryjnych, jak również wartości ciśnienia tętniczego, tętna, BMI ma Pan prawidłowe. Myślę, że jeśli nie odczuwa Pan żadnych dolegliwości, to nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych analiz. Oznaczenie stężenia cholesterolu powinien Pan powtórzyć po kilku miesiącach stosowania racjonalnej diety i wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!