Świerzbienie całego ciała przed chemioterapią

Dzień przed podaniem chemii (Gemzar) przy raku trzustki, jelita i otrzewnej wystąpiło swędzenie całego ciała (skóry) - piersi, nogi, ręce itd. Po podaniu chemii swędzenie wzmogło się i nie ustępuje. Cała skóra jest zaczerwieniona, w plamach, bąblach i kuleczkach. Nie działają środki przeciwalergiczne jak alergin i maści. Stan taki utrzymuje się od 3 tygodni. Tydzień temu po ostatniej chemii (drugiej) pojawiła się gorączka 38 stopni, utrzymująca się przez 3 dni. Co może być przyczyną tego swędzenia i jak mu skutecznie przeciwdziałać? Oraz jakie środki osłonowe powinny być podane przy zbyt małej liczbie białych krwinek występującej po chemii?

Witam!

Opisywane dolegliwości mogą sugerować zespół paranowotworowy (paraneoplastyczny). Zespół ten najczęściej przebiega w postaci zmian skórnych. W większości przypadków przyczyna zespołu nie jest znana. Niekiedy zmiany są konsekwencją uczulenia (reakcji immunologicznej) na antygeny guza. Niestety jako leczenie można stosować jedynie leki nieswoiście odczulające: antyhistaminiki, wit. C, wapń, glikokortykosteroidy. Jeśli chodzi o neutropenię, czyli spadek liczby granulocytów obojętnochłonnych to w przypadku chemioterapii może dochodzić do tego zjawiska. W sytuacjach istotnego spadku granulocytów lekarz może zadecydować o podaniu leków stymulujących szpik do produkcji tych krwinek. W przypadku niewielkiego obniżenia omawianych krwinek może zostać wskazana jedynie obserwacja. Niestety nie ma innych metod, które mogłyby wspomóc regenerację krwinek białych. Należy pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie!