Wkładka miedziana a prezerwatywa - czy mogę łączyć te dwie metody antykoncepcyjne?

Dzień dobry. mam pytanie - czy nitki od wkładki miedzianej mogą podczas stosunku uszkodzić prezerwatywę? Czy pani zdaniem stosowanie wkładki miedzianej i prezerwatyw jest bardzo dobrym zabezpieczeniem? Czy lepiej zamiast prezerwatyw wziąć dodatkowo tabletki antykoncepcyjne? Czy w praktyce spotyka się często ciążę przy wkładkach miedzianych? I co w takim przypadku, jeśli do ciąży dojdzie? Wkładka musi być usunięta czy pozostawia się ją w środku? Przepraszam za tyle pytań ,ale chcę być pewna, ponieważ ze względów zdrowotnych nie mogę mieć więcej dzieci. Dziękuję i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nitki miedziane od wkładki wewnątrzmacicznej nie powinny uszkodzić prezerwatywy. Sama wkładka wewnątrzmaciczna jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych i nie ma zaleceń, by łączyć ją z jakąś inną metodą, jeżeli nie ma do tego innych wskazań. Jedyne co - wkładka nie zabezpiecza przed ciążą pozamaciczną.
Antykoncepcja hormonalna jako pojedyncza metoda również ma bardzo wysoki poziom skuteczności. Należy pamiętać, iż zarówno wkładka, jak i antykoncepcja wiążą się z wieloma działaniami niepożądanymi, więc biorąc to pod uwagę, nie ma sensu łączyć tych metod, narażając się podwójnie na niepotrzebne dolegliwości.

Wskaźnik Pearla (mówi o skuteczności danej metody, im niższy tym lepiej) dla wkładki miedzianej wynosi 06,-0,8 a dla tabletek antykoncepcyjnych 0,2-3. Wskaźnik Pearla podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Dla porównania prezerwatywa ma wskaźnik 4, a współżycie bez zabezpieczenia 85. Skuteczność dla wkładek uwalaniających hormon jest 0,1 - więc jeszcze większa.

W przypadku, gdy pomimo wkładki dojdzie do zapłodnienia, musi być ona usunięta, jeżeli się chce utrzymać ciążę. Zagrożenie poronieniem samoistnym przy obecności wkładki jest 3-kronie większe.

Serdecznie pozdrawiam!