Bóle głowy: czy mogą być wywołane nerwicą?

Witam, Mam następujący problem, pierwsze objawy pojawiły się 6 lat temu, początkowo silny ból w klatce piersiowej z atakami szybkiego tętna (160), przeszedłem kilka podstawowych badań wykluczających choroby serca. Z czasem bóle w klatce ustały, lecz coś niepokojącego zaczęło się dziać w mojej głowie. Początkowo huki i trzaski w uszach, ciemne 'paprochy' pływające w polu widzenia, czasem latające iskierki. Leki ból w części czołowej. Udałem się do lekarza neurologa który skierował mnie na MRI, wyniki bez zarzutu, było to 4 lata temu. Od tego czasu bóle głowy znacznie się nasiliły, najsilniejsze w okolicy czoła i kości ciemieniowej, ból ma charakter ostry, chwilami palący, występuje w tych miejscach mrowienie, uczucie jakby coś ruszało się pod skórą. Występują również drgawki mięśni w obrębie całego ciała, zawroty głowy, zdarzyło się że wpadałem w stan całkowitej paniki, zapomniałem nagle jak wykonuje się podstawowe czynności, brzmi to dziwnie ale nie potrafię inaczej tego opisać. Jestem zawsze bardzo zmęczony, przesypiam większość dnia i ciągle jestem nie wypoczęty, ogólne problemy z pamięcią i koncentracją. Wszystkie te objawy mnie przerażają, występują nawet kilka razy dziennie, zażywam prawie codziennie środki przeciwbólowe, nie wiem co mam dalej robić, czy jest możliwe że są to objawy nerwicowe? Czy może jakaś inna nie zdiagnozowana choroba? Gdzie udać się po pomoc? Jestem młodą osobą, 26 lat. Nie piję alkoholu, nie palę papierosów i nie zażywam narkotyków.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twój opis problemu może faktycznie wskazywać na objawy zaburzeń nerwicowych. Do takich zaburzeń zalicza się  do np. zaburzenia somatyzacyjne.
Podstawowym objawem są nawracające, wielorakie skargi somatyczne, które zazwyczaj utrzymują się kilka lat, zanim pacjent zostanie skierowany do psychiatry. Większość pacjentów ma za sobą liczne konsultacje i badania dodatkowe, które nie tłumaczą występowania dolegliwości lub takiego ich nasilenia.
Objawy mogą dotyczyć wszystkich układów i części ciała, są to często dolegliwości bólowe oraz  problemy trawienne.
Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Często współwystępuje depresja i lęk, które wymagają  leczenia lekami przeciwdepresyjnymi. Na objawy depresji mogą u Ciebie wskazywać: nadmierna senność, spowolnienie, poczucie wyczerpania, problemy z koncentracją uwagi. W depresji nie zawsze występuje obniżony nastrój- mówimy wówczas o depresji maskowanej.

W tej sytuacji wskazana byłaby konsultacja z lekarzem psychiatrą, który postawi diagnozę na podstawie osobistego badania oraz zaleci Ci dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam