Brak stresów a zaburzenia snu

Jestem młodą osobą, mimo to mam potworne problemy ze snem. Prace mam niestresującą, życie prywatne poukładane i spokojne. Co może być tego przyczyną? Czy może stać za tam jakaś choroba, bądź jakiejś witaminy (nie pijam kawy, napojów energetycznych itp.)

Na początek warto spróbować przyjrzeć się swoim wieczornym rytuałom. Czy to jak Pani spędza czas najbliższy kładzeniu się spać, sprzyja wyciszeniu i zasypianiu, czy wręcz przeciwnie? Czy przez pewne powtarzalne czynności "przygotowuje" Pani organizm do snu? Ile godzin Pani sypia? (Dorosły człowiek potrzebuje ok 7-8 godzin snu na dobę, niektórym jednak starcza mniej).
Warto zbudować sobie codzienne wieczorne rytuały- np książka, kąpiel, coś do picia, położenie się. Unikać pobudzających aktywności, jak intensywny sport, filmy, które wywołują duże emocje, dyskusje na tematy, które nas pobudzają (każdy ma inne;) itp. Warto także sprawić, aby rozścielone łóżko kojarzyło nam się ze spaniem- czyli nie podejmować w nim innych aktywności jak drzemki, czytanie, jedzenie, oglądanie telewizji itp
Być może tez jest tak, że pomimo spokoju, o którym Pani pisze jest gdzieś coś, co Pani doskwiera- jakieś nieujawniane emocje, nierealizowane potrzeby itp?, które w ciągu dnia zagłuszone są codziennym życiem, a w nocy dochodzą do głosu i nie dają zasnąć?
Warto się temu przyjrzeć.
Warto także na wszelki wypadek wykluczyć przyczyny somatyczne, czyli skontaktować się z lekarzem.

Witam Panią,
na początku należałoby zrobić diagnozę Pani zdrowia, czyli udać się do lekarza rodzinnego, opowiedzieć, co się dzieje, aby mógł zlecić odpowiednie badania. Jeśli medycznie okaże się wszystko w porządku, wtedy można szukać przyczyn o naturze psychicznej. Zalecana wówczas byłaby konsultacja psychologiczna.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak