Co mogło spowodować utratę wagi?
Mój mąż od stycznia tego roku schudł, a następnie przestał przybierać na wadze. Ma 39 lat, w styczniu miał rozbijane kamienie nerkowe metodą CWLS. Od tamtego czasu rozpoczęła się diagnostyka jego utraty wagi. Przeprowadzono USG jamy brzusznej, gastroskopię, kolonoskopię, RTG płuc, podstawowe badania: morfologia, mocz, tarczyca, bilirubina, kreatynina. Które nic niepokojącego nie wykazały. Mąż ma autoimunologiczną chorobę - łuszczycę skóry, stłuszczenie wątroby i podwyższone lipidy (nie wiem dokładnie na lipidogramie). Jakie badania mąż może jeszcze przeprowadzić? Co diagnozować? Mam na myśli badanie podstawowe kału. A co dalej? Obawiam się że może to być nowotwór.

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Refundacja leków na łuszczycę
Łuszczyca to schorzenie skóry. Wymaga ona specjalistycznego leczenia. Jakie leki przyjmować przy łuszczycy? Czy są one refundowane? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o kosztach leczenia łuszczycy.
Witam! Ważne byłoby, żeby Pani doprecyzowała informacje na temat wagi męża - tj. jego wzrost oraz wagę początkową i obecną. Istotny jest także czas, w którym mąż stracił wagę, jego dieta i aktywność fizyczna (oraz czy coś w tych kwestiach zmieniło się w ostatnim czasie). Bez opisu dolegliwości, które odczuwa mąż oraz ogólnego badania fizykalnego trudno jest ocenić możliwą przyczynę. W związku z tym należałoby uzupełnić wywiad także o takie informacje + aktualnie zażywane leki, wcześniej przebyte choroby, wywiad rodzinny (choroby występujące w rodzinie), o to jak aktualnie czuje się mąż. Jeżeli chodzi o badanie kału - można wykonać badanie krwi utajonej w kale, aczkolwiek po wykonaniu pełnej kolonoskopii i gastroskopii, badanie nie powinno wykazać zmian patologicznych. Z wykluczonych chorób, których Pani nie wymieniła utrata wagi może świadczyć o cukrzycy czy depresji. Pozdrawiam serdecznie!