Co może sugerować taki kolor stolca i te wszystkie objawy u 15-latka?

Dzień dobry. Mój syn ma 15 lat, od około 3-4 tygodni nastąpiła zmiana konsystencji stolca oraz wypróźnień - syn w tygodniu wypróżnia się częściej i ma zmienioną konsystencję stolca, takie rzeczy dzieją się tylko rano. Przy wypróżnianiu boli go brzuch, ma ból podbrzusza, wzdęcia i gazy które ustępują po defekacji. W dodatku przez cały dzień zdarza się, że boli go podbrzusze, ma niestrawność oraz kłucie i bóle pod żebrami i uczucie pełności mimo, że ostatni posiłek jadł 4-5h temu. Syn zażywał przez około 2-3 miesiące Debretin ponieważ choruje na hemoroidy ale problem z wypróżnieniami się nasilił, ponieważ są teraz biegunki, czy może to mieć coś wspólnego z aktulnym stanem mojego syna? Lek został odstawiony około miesiąc temu a te objawy nadal się utrzymują. A ostatnio doszły jeszcze te niestrawności, zwłaszcza wieczorem. Zauważyłem również, że te objawy nasilają się gdy spożyje coś wcześnie rano (od razu po przebudzeniu - np o 6). Proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Niestety nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy tylko na podstawie opisu, gdyż podobne objawy może dawać wiele zaburzeń. Jeśli Pana syn leczy się z powodu hemoroidów, to przede wszystkim należałoby skonsultować z jego lekarzem prowadzącym.

Sugeruję, aby rozpocząć od wizyty z synem u lekarza rodzinnego/pediatry w celu wykonania badań krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Ta podstawowa diagnostyka pozwoli ocenić ogólny stan organizmu i wykluczyć stan zapalny czy poważniejsze problemy.

Objawy, które Pan opisuje, najprawdopodobniej wskazują na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS), ale należy wykluczyć inne przyczyny (np. celiakia, nietolerancje pokarmowe – np. laktozy, nieprawidłowy rozrost flory bakteryjnej, zakażenie pasożytami).

IBS to bardzo częste zaburzenie pracy jelit. Na jego wystąpienie i przebieg mają wpływ czynniki związane ze współczesnym trybem życia, przede: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz nadmierny stres. Wyczerpujące informacje na temat IBS może Pan znaleźć np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Niezależnie od dalszych kroków i diagnozy, warto już teraz przyjrzeć się trybowi życia syna – a zwłaszcza diecie – i zachęcić do pewnych zdroworozsądkowych zmian: ograniczenia przetworzonej żywności (zwłaszcza słodyczy, tłustych przekąsek i napojów gazowanych), regularnych pór posiłków, lekkiej i regularnej aktywności fizycznej itd. Warto też obserwować (i notować), czy dolegliwości syna nie nasilają się po konkretnym rodzaju pokarmu (np. mleko).

Zachęcam też do rozmowy z synem na temat tego, co aktualnie przeżywa, co czuje, czym się martwi – nierzadko to właśnie napięcie psychiczne, stres, jakiś rodzaj „nieradzenia sobie” prowadzi do wystąpienia tego typu problemów zdrowotnych. Być może syn przeżywa jakieś trudności w szkole i stąd nasilenie dolegliwości w porach porannych?

Pozdrawiam Pana serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.