Co myśleć o tych objawach i wynikach?

Witam, jestem kobietą, lat 32. Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie szereg uciazliwych objawów. Od 5 lat choruje na horobe Hashimoto,przyjmuje letrox. Czułam się całkiem dobrze, ale obecnie zauważyłam u siebie : duży skok wagi, bardzo silne wypadanie włosów, napady gorąca i towarzyszące temu kołatanie serca, ogólnie obniżenie nastroju i ciągła senność oraz spadek libido. Byłam u ginekologa na usg i okazało się,że mam cykle bezowulacyjne. Cykl skrócił się o 5 dni. Zrobiłam również badania z krwi: TSH 1,5 mlU/I FT3 2,65 pg/ml FT4 1,61 ng/dl estradiol 92,7 pg/ml FSH 4,6 mIU/ml progesteron 3,410 mg/ml Dodam tylko,że moja babcia przeszła menopauze mnie więcej w takim wieku, jak ja obecnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niektóre z objawów, które Pani wymieniła, jak senność, nadmierne zmęczenie, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nasilone wypadanie włosów, spadek nastroju – są typowe dla niedoczynności tarczycy. Ponieważ ma Pani chorobę Hashimoto nie są one dziwne w tej sytuacji. Hashimoto to schorzenie, w którym własny układ autoimmunologiczny atakuje tkanki tarczycowe, z czasem jest ich mniej i gruczoł tarczowy produkuje coraz mniej hormonów. Ogólnie zapotrzebowanie na hormony tarczycowe jest zmienne w czasie, zdrowy organizm reguluje to sam, natomiast przy chorobach tarczycy jest to dość uciążliwe – dość często potrzebna jest zmiana dawki przyjmowanej syntetycznej tyroksyny (jak np. Letrox).

W związku z tym dobrze byłoby, gdyby uzyskane wyniki skonsultowała Pani z lekarzem endokrynologiem w celu ustalenia, czy przyjmowana od dawna dawka Letroxu jest nadal odpowiednia.

Ponadto, jeśli chodzi o pozostałe wyniki badań, interpretuje się je w określonym kontekście, ważny jest wiek pacjenta, płeć, choroby przewlekłe, przyjmowane leki itp. Ocena na odległość może być niemiarodajna. Dlatego na ten temat należałoby skonsultować się z lekarzem ginekologiem/endokrynologiem. Estradiol to hormon steroidowy odpowiadający za funkcjonowanie narządów rodnych, w połączeniu z progesteronem wspomaga on regulację cyklu menstruacyjnego, a także jest zaangażowany w rozwój gruczołów płciowych i macicy oraz utrzymanie prawidłowo rozwijającej się ciąży. Poziom estradiolu zależy również od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajduje się badana kobieta. Ważne jest, że nie można porównywać wyników uzyskanych w różnych laboratoriach i przy użyciu różnych metod diagnostycznych.

Jeśli chodzi o cykle bezowulacyjne, choroba Hashimoto często współwystępuje z innymi schorzeniami z rodziny autoimmunoagresji. Jednym z nich jest PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, więcej na ten temat przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powrotu do formy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.