Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Dzień dobry. Zachęcam także do diagnostyki psychologicznej. Być może przyczyny są na podłożu funkcjonowania w tym obszarze. Podobne objawy towarzyszą również zaburzeniom lękowym. Warto to wyeliminować w diagnostyce, jak i w życiu, gdyby się to potwierdziło po konsultacjach z psychologiem. Pozdrawiam.

0

Witam,

objawy, które Pani opisuje (ból pleców, karku, dyskomfort, ucisk w okolicy piersiowej, klucha w gardle, szybki puls, suchość w ustach, potliwość), mogą mieć podłoże psychogenne związane z odczuwaniem lęku (strachu), np. pod wpływem wyobrażeń sennych, które pobudzają układ współczulny i dlatego nie relaksuje się Pani podczas snu - który uzależniony jest od funkcji układu przywspółczulnego. Jeśli objawy pojawiają się w ciągu dnia i powodują cierpienie, to są wskazania do leczenia, np. metodą psychoterapii.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecałabym psychoterapię poznawczo - behawioralną, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty