Co oznacza ta zmiana częstości wypróżnień?

Dzień dobry, czy zmiana w częstości wyproznianiu jest jakimś poważnym sygnałem choroby? Wyprozniam się raz dziennie po przebudzeniu bądź po śniadaniu. Kiedyś wyprozniam się co 3-4 dni i były to twardy zbite stolec. Teraz widzę poprawę, nie czuje bolu przy wyproznianiu i trwa to kilka sekund. Czuje się lekko, ale czy jest to jakiś powód do zmartwień? Czytałam że to objaw raka jelita grubego. Nie mam krwawien nie boli mnie brzuch, czasem tylko mam gazy i wzdecia. Usg, badanie krwi i badanie ogolne kalu nic nie wykazało. Żadnych resztek pokarmowych, erytrocytow, tylko pojedyncze leukocyty ale słyszałam że to jeszcze norma. Co mam dalej robić? Dziękuję i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw – w przypadku raka jelita grubego czy też chorób jelit, takich jak IBS, lub stanów zapalnych wraz ze zmianą częstotliwości wypróżnień występują dodatkowe symptomy. Są to zazwyczaj dolegliwości bólowe czy krew w stolcu. Więcej przydatnych informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie.

W Pani przypadku zmiana częstotliwości wypróżnień jest zdecydowanie in plus – poprawie uległo zatem trawienie, nie ma Pani dolegliwości jelitowych, a sam stolec nie budzi wątpliwości. Występujące czasem gazy czy wzdęcia zdarzają się każdemu – bezpośredni wpływ na to mają konkretne produkty czy pokarmy.

Jeżeli czuje się Pani dobrze (jak sama Pani wspomniała „lekko”), co dodatkowo potwierdzają wyniki badań, to wystarczy, że będzie Pani obserwować swój organizm i zwracać uwagę na rytm wypróżnień.

Być może przydatna okaże się również ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-problemach-z-wyproznianiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej