Co oznacza wysoka hemoglobina?

Dzień dobry, proszę o pomoc. Mam za wysoką hemoglobinę -norma 16 a ja mam 16,9 co to może oznaczać ? jestem zaniepokojona. Czy to duże przekroczenie normy? O czym może świadczyć taki wynik hemoglobiny? Czy to coś poważnego, czym powinnam się martwić? Czy wynik ten powinnam z kimś skonsultować? Czy obniża się taki poziom hemoglobiny lekami? A może wynik ten świadczy o czym zupełnie innym, nie groźnym i co łatwo da się naprawić? Zawsze miałam dobre wyniki a teraz ten podwyższony sprawia, że jestem zdenerwowana. Wszystko przez to, że nie wiem z czym może się ten wynik wiązać i z jakimi dolegliwościami. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

podwyższony poziom hemoglobiny może być spowodowany zwiększeniem ilości czerwonych krwinek w organizmie. Taki stan może być związany z chorobą hematologiczną, którą jest czerwienica. Do wzrostu zawartości erytrocytów we krwi może także przebywanie przez dłuższy czas na dużych wysokościach (np. w górach) - inne warunki atmosferyczne mogą sprawiać, że do zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na tlen konieczne stanie się zwiększenie ilości czerwonych krwinek (w tym dokładnie przypadku przytoczona zmiana może być traktowana jako fizjologiczna odpowiedź organizmu na warunki, w jakich ma on okazję przebywać).

W opisanych wyżej sytuacjach rzeczywiście może dochodzić do podwyższenia stężenia hemoglobiny, jednakże parametr ten w tych problemach przybiera zazwyczaj znacznie wyższe niż u Pani wartości. Ogólnie w przypadku Pani wyniku nie powinno być powodów do niepokoju - aby jednak całkowicie móc wykluczyć istnienie u Pani jakichś procesów patologicznych, konieczne byłoby przeanalizowanie całego wyniku morfologii krwi, a także wykluczenie istnienia u Pani jakichś dolegliwości zdrowotnych.

Pani wynik hemoglobiny odbiega od normy w niewielkim stopniu, spowodowane to może być tak naprawdę nawet błahym odwodnieniem. Zasadniczo ciężko mówić w tej sytuacji o tym, aby konieczne było podejmowanie jakichkolwiek działań medycznych, skierowanych ku obniżeniu u Pani poziomu hemoglobiny. Jeżeli uzyskany wynik badania i tak wzbudza jednak w Pani niepokój, to po prostu można za jakiś czas powtórzyć morfologię krwi.